Trwa ładowanie...

Wielki sukces naszych sił w Afganistanie - przejęto rekordową ilość materiałów wybuchowych

To największe przejęcie materiałów do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych w historii Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Przechwycono 17900 kg materiałów, które mogły być wykorzystane do wyprodukowania blisko tysiąca bomb - poinformował mjr Dariusz Osowski, rzecznik prasowy PKW Afganistan.

Share
Wielki sukces naszych sił w Afganistanie - przejęto rekordową ilość materiałów wybuchowych
Źródło: PKW Afganistan
d4eivvd

Trzy dni temu funkcjonariusze Narodowego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa (NDS) we współpracy z komórkami Polskich Sił Zadaniowych dokonali w Ghazni przejęcia transportu komponentów do produkcji materiałów wybuchowych domowej produkcji (z ang. Homemade Explosives - HME).

Materiały przewożone były z Pakistanu w konwoju transportującym żywność. W jednej z ciężarówek, za workami z produktami żywnościowymi, między innymi fasolą i ryżem, znaleziono 350 worków z saletrą amonową po 50 kg każdy oraz 400 kg chloranu potasu.

Łączna waga przejętych komponentów wynosiła 17900 kg co pozwoliłoby wyprodukować blisko tysiąc improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED). Całość operacji zabezpieczana była przez Polskie Siły Zadaniowe.

d4eivvd

Materiały przetransportowane zostały z siedziby NDS pod osłoną polskiego pododdziału Sił Szybkiego Reagowania w pobliże bazy Ghazni, gdzie kolejne kilka godzin trwał proces wysadzania przejętych komponentów przez saperów z Grupy Inżynieryjnej.

To największe przejęcie tego typu materiałów w trakcie działania PKW w rejonie odpowiedzialności. Skuteczne przeprowadzenie tej operacji będzie miało wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, zarówno wojsk koalicyjnych i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, ale przede wszystkim lokalnej społeczności - czytamy w komunikacie prasowym.

d4eivvd

Podziel się opinią

Share
d4eivvd
d4eivvd
Więcej tematów