Wielki Piątek - dzień powagi i skupienia
Kościół katolicki obchodzi Wielki Piątek. Jest to dzień powagi i skupienia na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się mszy świętych.
14.04.2006 | aktual.: 14.04.2006 09:16
Zamiast tego wierni uczestniczą w wieczornej Liturgii Męki Pańskiej. W jej trakcie czyta się opis męki Chrystusa. Po zakończeniu nabożeństwa wierni podchodzą do krzyża, całują go i adorują. Jak wyjaśnia szef redakcji katolickiej Polskiego Radia ks. Rafał Sztejka, jest to wyraz miłości i wdzięczności wobec Chrystusa umierającego na krzyżu. Dziękujemy mu, że przyjął cierpienia - mówi ks. Sztejka
W Wielki Piątek obowiązuje post, a ołtarze w kościołach są pozbawione obrusów. Milczą dzwony i organy. Przez cały dzień w wielu kościołach wierni mogą odwiedzać symboliczne groby Chrystusa. Ks. Rafał Sztejka przypomina, że w czasach komunistycznych groby miały charakter polityczny. Tylko w ten sposób kościół mógł wyrazić swój stosunek do rzeczywistości. Teraz wierni po prostu modlą się przy nich w ciszy.
W Wielki Piątek wierni uczestniczą też w nabożeństwach drogi krzyżowej. Tą najsławniejszą, w rzymskim Koloseum, prowadzi zawsze papież. W tym roku nabożeństwo z udziałem Benedykta XVI rozpocznie się o 21.15.
Wcześniej, o 20.00, rozpocznie się droga krzyżowa w Warszawie. Procesję ulicami Starego Miasta poprowadzi kard. Józef Glemp.