ŚwiatWielki Mufti: nie wierzymy w konflikt cywilizacji

Wielki Mufti: nie wierzymy w konflikt cywilizacji

Wystąpienie Wielkiego Muftiego Syrii Ahmada
Badra El Dine El Hassouna w Parlamencie Europejskim zainaugurowało obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

15.01.2008 | aktual.: 15.01.2008 19:20

Nie wierzymy w konflikt cywilizacji, bo cywilizacja jest tylko jedna - powiedział Wielki Mufti na forum Parlamentu Europejskiego. Jeśli konflikt kultur istnieje, to jest to konflikt, u którego podłoża leżą niewiedza, terroryzm, zacofanie - dodał.

Czy cywilizacja ma religię? - pytał Wielki Mufti i odpowiadał, że nie ma cywilizacji islamu, chrześcijańskiej, czy żydowskiej. Religia daje kulturze wartości moralne, ale to ludzie budują cywilizację. Religia pochodzi od Boga, kultura pochodzi od człowieka - mówił.

Wielki Mufti wielokrotnie podkreślał wspólnotę religijną wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. W moim regionie nie wierzymy w wielość religii. Abraham, Mojżesz, Jezus i Mahomet nieśli jedną religię" i dlatego "nie wierzymy w świętą wojnę, bo święty może być tylko pokój - mówił.

Wielki Mufti podkreślił także, że nie należy budować państw na bazie religii. Ja nie narzucam mojej religii wam, a wy nie narzucacie swojej mnie - powiedział.

Na zakończenie swojego wystąpienia Wielki Mufti wyraził uznanie dla projektu integracji europejskiej, określając ją jako "cud", który pozwolił przezwyciężyć rany dwóch wojen i zburzyć mur berliński bez rozlewu krwi. Zaproponował zwołanie posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Damaszku, który w tym roku uzyskał miano Stolicy Kultury Świata Arabskiego.

Ahmad Badr El Dine El Hassoun został mianowany Wielkim Muftim Syrii w 2005 roku. Urodzony w 1949 roku w Aleppo, uzyskał dyplom z literatury arabskiej Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze. Był wykładowcą akademickim i znanym kaznodzieją, członkiem Najwyższej Rady Religijnej Syryjskiej Republiki Arabskiej.

W ramach Roku Dialogu Międzykulturowego PE zaprosił też prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, prezydenta Izraela Szimona Peresa oraz papieża Benedykta XVI.

Na razie nie ma jednak żadnej odpowiedzi ani daty ewentualnej wizyty ze strony Watykanu.

Do Strasburga zaproszono także przewodniczącego Unii Afrykańskiej, prezydenta Ghany Johna Kufuora, sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, dalajlamę oraz naczelnego rabina Wielkiej Brytanii Jonathana Sacksa. (mg)

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)