Trwa ładowanie...
d17deks
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wielki mufti Arabii Saudyjskiej: Państwo Islamskie wrogiem nr 1 islamu

Wielki mufti Arabii Saudyjskiej Abdel Aziz al-Szejk stanowczo potępił dżihadystów z Państwa Islamskiego i Al-Kaidy, nazywając ich "największym wrogiem islamu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielki mufti Abdel Aziz al-Szejk (po lewej) i król Arabii Saudyjskiej Abdullah
Wielki mufti Abdel Aziz al-Szejk (po lewej) i król Arabii Saudyjskiej Abdullah (AFP, Fot: HO/SPA)
d17deks

"Idee ekstremizmu, radykalizmu i terroryzmu nie mają nic wspólnego z islamem i ich autorzy są wrogiem numer jeden islamu. Głównymi ofiarami tego ekstremizmu są muzułmanie, o czym świadczą zbrodnie popełnione przez tak zwane Państwo Islamskie, Al-Kaidę i połączone z nimi grupy" - napisał w komunikacie wielki mufti, czyli najwyższy autorytet religijny w Arabii Saudyjskiej, będącej kolebką islamu. Zacytował też werset z Koranu, apelując o "zabicie" autorów czynów godzących w islam.

"Wiele krajów jest zdestabilizowanych" przez ekstremistów, którzy w imię religii "dzielą muzułmanów", a "w islamie nie ma większej zbrodni, poza herezją, niż dzielenie muzułmanów" - ubolewał saudyjski mufti.

Sunniccy dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy uważają szyitów za heretyków zasługujących na śmierć, opanowali w błyskawicznej ofensywie znaczne obszary na północy i zachodzie Iraku. Pod koniec czerwca ogłosili powstanie kalifatu na tych terenach, a także na okupowanych obszarach Syrii. Zarówno chrześcijanom, jak i jazydom, których nazywają "czcicielami diabła", dają wybór między śmiercią a konwersją na islam.

d17deks

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ubiegłym miesiącu do Państwa Islamskiego w Syrii przyłączyło się ponad sześć tysięcy nowych bojowników. Ponad tysiąc z nich to cudzoziemcy, a reszta to Syryjczycy.

Agencja Reutera odnotowuje, że Arabia Saudyjska finansuje i zaopatruje sunnickich rebeliantów w Syrii walczących z reżimem prezydenta Baszara al-Asada, natomiast zaprzecza, jakoby wspierała Państwo Islamskie. Jednak Bagdad obwinia Saudyjczyków za sunnicką rebelię w Iraku.

d17deks

Podziel się opinią

Share

d17deks

d17deks
Więcej tematów