Wielki Mistrz Krzyżaków z wizytą w Malborku

Wielki Mistrz Krzyżaków z wizytą w Malborku

Wielki Mistrz Krzyżaków z wizytą w Malborku
09.06.2006 14:53, aktualizacja: 19.06.2006 11:13

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Opat dr Bruno Platter, przybędzie do Malborka. Urzędujący na co dzień w Wiedniu Wielki Mistrz będzie przebywał w Malborku od 22 do 25 czerwca na zaproszenie Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Zarządu Towarzystwa Miłośników Zabytków Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej, z inicjatywy Prezesa Towarzystwa - Pana Arkadiusza Binnebesela.

W programie wizyty przewidziano m.in. uroczystą mszę św. w zabytkowym Kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Malborskim. 24 czerwca, w godzinach 10:00-13:00, w Karwanie Muzeum Zamkowego (budynek będący częścią zespołu zamkowego odbędzie się też III Sympozjum poświęcone Przyszłości Zakonu Krzyżackiego, oczywiście z udziałem Wielkiego Mistrza i innych znakomitych gości.

Zakon krzyżacki, w odróżnieniu od zakonu joannitów i templariuszy, nigdy nie został oficjalnie rozwiązany przez papieży. Praktycznie jednak zanikł on całkowicie w kilkadziesiąt lat po hołdzie pruskim, choć jego niemiecka odnoga wegetowała jeszcze do 1809 r. (tj. do likwidacji zakonu przez Napoleona), wspierana siłą rozpędu przez niemieckie rody, w których kultywowano tradycję krzyżacką. W 1834 r. nastąpiło reaktywowanie zakonu w Wiedniu przy wsparciu Cesarza Austrii. W XIX w. zakon powrócił do działalności charytatywnej i szpitalniczej. Członkowie zakonu pełnili służbę sanitarną i obsługiwali szpitale polowe w armii austriackiej. W 1923 r. zakon zrezygnował z charakteru rycerskiego i przekształcił się w zgromadzenie zakonne zajmujące się zgodnie z pierwotnym powołaniem działalnością charytatywno-szpitalną. Po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy hitlerowcy zakazali działalności zakonu i skonfiskowali jego dobra.

Zakon istnieje do dzisiaj, a jego obecną siedzibą jest dom zakonny w Wiedniu. Ma on swe domy również w Niemczech, Włoszech, Słowenii, Czechach, Słowacji, Belgii i Holandii. Zakon kieruje parafiami, prowadzi pracę duszpasterską, sprawuje opiekę duchową w szpitalach zakonnych, prowadzi różne placówki służby zdrowia, domy starców i domy dziecka. Pełna nazwa zakonu obecnie brzmi: Bracia i Dziewice Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie

. Tradycje rycerskie kultywują familiares, czyli księża i świeccy żyjący poza zakonem z których niewielką część stanowi grupa Rycerzy Honorowych (byli nimi w ostatnich latach arcybiskup Wiednia Franz kardynał König i książę Liechtesteinu Franciszek Józef II). Familiares, których jest w sumie ponad pięciuset, zorganizowani są w trzy baliwaty (Niemiec, Austrii i Południowego Tyrolu) oraz dwie komandorie (Rzymską i Altenbiesen (Belgio).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także