Trwa ładowanie...
d3aiab1

Wielki Meczet w Mosulu wysadzony. Stoją za tym bojownicy Daesh

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego wysadzili Wielki Meczet Mosulu. To miejsce symboliczne. W czerwcu 2014 r. ogłoszono w nim powstanie kalifatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wyglądał meczet Al-Noori Al-Kabeer w Mosulu, który został wysadzony przez bojowników IS
Tak wyglądał meczet Al-Noori Al-Kabeer w Mosulu, który został wysadzony przez bojowników IS (PAP/EPA)
d3aiab1

Członkowie Daesh wysadzili meczet al-Nuri w Mosulu, który pochodził z XII wieku. Tam Abu Bakr Al-Baghdadi ogłosił powstanie kalifatu. Do wybuchu doszło w momencie, kiedy irackie siły, które walczą o wyzwolenie miasta, zbliżały się do budynku. Zniszczony miał zostać też Minaret.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że grupa terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego zniszczyła meczet i pochylony minaret eksplodując materiały wybuchowe wewnątrz konstrukcji gdy siły irackiej armii rządowej podeszły do murów świątyni na odległość 50 metrów. Jak podaje agencja Amaq, IS twierdzi, że to amerykańskie samoloty zniszczyły budynek.

Wojska rządowe wypierają dżihadstów z ich pozycji w Mosulu. - Nasze siły zmierzały ku celom znajdującym się głęboko w Starym Mieście, a gdy znaleźliśmy się w odległości 50 metrów od meczetu w Nouri, Daesh (IS) popełnił kolejną zbrodnię historyczną - poinformował generał Abdul Amir Raszid Jarallah, dowódca irackiej ofensywy w Mosulu.

Przypomnijmy, że w styczniu 2017 r. ogłosił całkowite wyzwolenie wschodniego Mosulu. Odzyskanie zachodniej części jest trudniejsze.

Źródło: BBCTwitter/WP

d3aiab1

Podziel się opinią

Share
d3aiab1
d3aiab1
Więcej tematów