Trwa ładowanie...

Wielki kryzys gazowy w Niemczech. Moskwa podsyca niepokój w Berlinie

W Niemczech ogłoszono kryzys gazowy. Minister gospodarki Robert Habeck ostrzega przed rosnącymi cenami w związku z ograniczeniem dostaw surowca z Rosji. Polityk stwierdził, że gaz stał się w kraju towarem deficytowym. Za wszystko wini Rosję. – To ekonomiczny atak na Niemcy – dodał.

Share
Wicekanclerz Habeck ogłosił w Niemczech kryzys gazowyWicekanclerz Habeck ogłosił w Niemczech kryzys gazowyŹródło: GETTY, fot: Pool
d281yt7

Rząd federalny Niemiec ogłosił już kolejny, drugi poziom alarmowy w planie awaryjnym dotyczącym gazu. Od połowy czerwca ceny tego surowca wciąż rosną, a jego dostawy są ograniczane, co powoduje dalsze podwyżki.

- Ceny już są wysokie i musimy być przygotowani na dalsze podwyżki – ostrzega minister gospodarki Robert Habeck.

d281yt7

Napięta sytuacja

Minister podkreśla, że sytuacja z gazem jest obecnie napięta, jednocześnie jednak uspokaja, że dostawy są zagwarantowane i surowca nie powinno zabraknąć. Apeluje jednak, by ze względu na deficytowy charakter gazu, podjąć kroki w kierunku jak największych oszczędności. Tylko wtedy będzie pewność, że gazu nie zabraknie, by przetrwać bezpiecznie zimę.

- Od teraz gaz jest towarem deficytowym. Wszyscy konsumenci – w przemyśle, w instytucjach publicznych i prywatnych gospodarstwach domowych – powinni jak najbardziej ograniczyć zużycie gazu, abyśmy mogli przetrwać zimę - ostrzegł Habeck.

Atak ekonomiczny

Robert Habeck nazwał działania Rosji atakiem ekonomicznym na Niemcy. Ograniczanie dostaw gazu, podnoszenie cen, podsycanie niepewności - to wszystko sprawia, że paliwo staje się swego rodzaju bronią przeciwko Niemcom, która ma wpłynąć negatywnie na gospodarkę kraju.

- Mamy zakłócenia w dostawach gazu w Niemczech - stwierdził Habeck, wprowadzając drugi etap planu awaryjnego.

Są trzy etapy tego procesu związanego z gazem. Berlin ma nadzieję, że do trzeciego już nie dojdzie, gdyż oznacza on stan nadzwyczajny, w którym państwo może już prowadzić interwencję na rynku.

"Straszne kłamstwa". Co z tymi Niemcami? Analiza z PISM może niepokoić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d281yt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d281yt7
d281yt7
Więcej tematów