Wielki głód nadchodzi. Czad ogłasza stan wyjątkowy
Inwazja Rosji na Ukrainę może wkrótce spowodować globalny kryzys żywnościowy, który może trwać latami. Według ONZ 5,5 miliona ludzi może wkrótce być uzależnionych od pomocy humanitarnej. Ceny zbóż na całym świecie gwałtownie wzrosły. Najszybciej skutek tych zaburzeń w światowym towarowym obrocie odczuje Afryka.
03.06.2022 09:32
Światowy Program Żywnościowy już w marcu oszacował, że do czerwca ponad dwa miliony ludzi w Czadzie będzie dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Afrykański kraj już teraz ogłasza stan wyjątkowy z powodu wzrostu cen żywności.
Szef Unii Afrykańskiej, prezydent Senegalu Macky Sall, uda się w piątek do Moskwy, aby omówić z prezydentem Rosji Władimirem Putinem sytuację na światowym rynku zbóż.
Szef junty wojskowej w Czadzie, Mahamat Idriss Déby Itno, ostrzegł przed zagrożeniem dla ludności w przypadku braku pomocy humanitarnej. Junta wojskowa w Ndżamenie również wezwała międzynarodowych partnerów do pomocy.
Sekretarz generalny Antonio Guterres powiedział, że wojna pogorszyła brak bezpieczeństwa żywnościowego w biedniejszych krajach z powodu rosnących cen. Dodał, że niektóre kraje mogą stanąć w obliczu długotrwałego głodu, jeśli eksport Ukrainy nie zostanie przywrócony do poziomu sprzed wojny.
Konflikt odciął dostawy z ukraińskich portów, które niegdyś eksportowały ogromne ilości oleju spożywczego oraz zbóż, takich jak kukurydza i pszenica. Według portalu spiegel.de zmniejszyło to globalną podaż i spowodowało gwałtowny wzrost cen. Według ONZ światowe ceny żywności są o prawie 30 procent wyższe niż w tym samym czasie w zeszłym roku.
Konflikt w połączeniu ze skutkami zmian klimatycznych i pandemii "grozi sprowadzeniem dziesiątek milionów ludzi na krawędź braku bezpieczeństwa żywnościowego, a następnie niedożywienia i masowego głodu.
- W naszym świecie jest teraz wystarczająco dużo żywności, jeśli będziemy działać razem. Ale jeśli nie rozwiążemy tego problemu dzisiaj, w nadchodzących miesiącach staniemy w obliczu widma globalnego niedoboru żywności - powiedział Antonio Guterres.
Wielki głód nadchodzi. Czad ogłasza stan wyjątkowy
Ostrzegł, że jedynym skutecznym rozwiązaniem kryzysu jest przywrócenie na rynek światowy ukraińskiej produkcji żywności, a także nawozów produkowanych zarówno przez Rosję, jak i Białoruś.
Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję w Ukrainie, eksport załamał się, a ceny poszybowały w górę. W sobotę Indie zakazały eksportu pszenicy. ONZ twierdzi, że na Ukrainie utknęło obecnie około 20 milionów ton zboża z poprzednich zbiorów. Wojna powoduje, że transporty nie mogą opuścić kraju i dotrzeć do potrzebujących.
Zobacz także
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że świat stanął w obliczu "największego globalnego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego naszych czasów", który został zaostrzony przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
Główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego alarmował, że świat musi podjąć kroki, by zapobiec nadciągającej klęsce. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę światowa gospodarka cierpiała z powodu kilku konfliktów, szoków klimatycznych, COVID-19 i rosnących kosztów. Konsekwencje, jak zawsze, najszybciej i najmocniej dotkną rzesze biednych ludzi w krajach o niskich dochodach i krajach rozwijających się. Rosnące ceny żywności, paliwa i transportu zwiększyły koszty pomocy humanitarnej, co oznacza, że agencje mają mniej środków do wydawania na podstawowe towary i usługi, takie jak żywność, woda, zaopatrzenie rolne, urządzenia sanitarne i opieka medyczna.