PolskaWielki Czwartek u prawosławnych

Wielki Czwartek u prawosławnych

Wyznawcy prawosławia obchodzą 24 kwietnia
uroczystość Wielkiego Czwartku, pierwszego z trzech
najważniejszych dni poprzedzających
Wielkanoc.

W tym roku Wielkanoc wypada w Cerkwi 27 kwietnia, czyli tydzień po katolikach. Różnica może być nawet pięciotygodniowa, a jedynie raz na kilka lat wierni obu obrządków świętują Wielkanoc wspólnie.

Wieczorem wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych (jutrzniach), podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych Męce Pańskiej. Światło zaniosą po liturgii do domów, a dymem ze świec będą symbolicznie znaczyć ich progi.

Przez cały Wielki Tydzień w prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. Nie spożywa się nawet ryb. Od czwartku do niedzieli ogranicza się nawet gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz warzywa i owoce.

Według tradycji, Wielki Czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac. Nazywany jest też "czystym", bo niegdyś zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)