PolskaWielki Czwartek: Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii

Wielki Czwartek: Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii

Scena obmycia nóg apostołom przez
kustosza klasztoru na placu przed bazyliką mniejszą klasztoru
ojców Bernardynów zainaugurowała czwartkową część Misterium Męki
Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wielki Czwartek: Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii
Źródło zdjęć: © PAP

Po inscenizacji wierni wyruszyli spod bazyliki do kaplicy Ogrójec, gdzie aktorzy - bernardyni oraz świeccy - zainscenizowali Ostatnią Wieczerzę oraz sceny modlitwy w ogrodzie oliwnym i pojmania Jezusa. W postać Zbawiciela wcielił się brat Marcjan Kozłowski z miejscowego seminarium.

Spod kaplicy żołnierze - którymi tradycyjnie są mieszkańcy Szczyrku w Beskidzie Śląskim - przeprowadzili Chrystusa przez rzekę Cedron do kaplicy u Kajfasza, gdzie odbyło się przesłuchanie Zbawiciela przed Najwyższą Radą.

Czwartkową część misterium zakończy wieczorem msza święta oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. W uroczystościach wzięły udział tysięcy wiernych. W Wielki Piątek podczas misterium przedstawione zostaną sceny ukrzyżowania Chrystusa.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

W ubiegłym roku kalwaryjski klasztor odchodził 400. rocznicę fundacji. Sanktuarium dwukrotnie odwiedzał Jan Paweł II: w 1979 i 2003 r. 24 lata temu, podczas pierwszej pielgrzymki do kraju, papież wyniósł klasztorny kościół Matki Bożej Anielskiej do godności bazyliki mniejszej.

W grudniu 1999 r. klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został w środę wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Na listę trafiło 300 hektarów naturalnego parku znajduje się 7 km dróżek wraz ze stacjami. Kalwaryjskie dróżki łączą 41 obiektów sakralnych. Na wzór tego klasztoru budowane były wszystkie inne kalwarie w Polsce.

Kalwaria jest czwartym, po Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce i obozie Auschwitz-Birkenau, obiektem z Małopolski, który znajduje się na liście Światowej Dziedzictwa kultury i Natury UNESCO. (jask)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)