Wielki Czwartek 2024. Czy to święto nakazane? Co z wolnym?
Wielki Czwartek rozpoczyna okres ścisłych przygotowań do świąt wielkanocnych. Tego dnia rozpoczyna się Triduum Paschalne, które jest dla katolików czasem oczekiwania, pokuty i modlitwy. Czy wypadające 28 marca 2024 święto jest dniem wolnym? Co ze sklepami? Jak Wielki Czwartek jest obchodzony w Kościele?
Wielki Czwartek upamiętnia ostatnią wieczerzę Chrystusa, w trakcie której ustanowił on dwa ważne dla Kościoła sakramenty - Eucharystię oraz Kapłaństwo. Tego dnia w kościołach parafialnych obrządku rzymskiego odbywają się wyłącznie wieczorne msze święte, odprawiane zgodnie z określonym porządkiem. Czy wierni mają obowiązek uczestniczyć w nich? Czy to dzień ustawowo wolny?
Wielki Czwartek. Czy to święto ustawowo wolne?
Mimo że Wielki Czwartek jest ważną uroczystością, bezpośrednio związaną z obchodami Wielkanocy, nie jest dniem ustawowo wolnym dla pracowników. Inaczej jednak wygląda sytuacja uczniów, którzy od tego dnia rozpoczną wiosenną przerwę świąteczną. Wolne w szkłach - zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2023/24 - potrwa od 28 marca do 2 kwietnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielki Czwartek 2024. Sklepy. Czy obowiązuje ograniczenie handlu?
Wielki Czwartek jest standardowym dniem pracy, co oznacza, że w tym dniu sklepy będą otwarte. Część sieci handlowych decyduje się na wydłużenie standardowych godzin otwarcia, by umożliwić zrobienie klientom przedświątecznych zakupów. Warto bowiem pamiętać, że w Wielką Sobotę, która wypada 30 marca 2024, obowiązywać będzie ograniczenie handlu, a placówki będą musiały zostać zamknięte przed godziną 14:00.
Czy Wielki Czwartek to święto nakazane? Co z postem?
Czy ze względu na ważne wydarzenia, które upamiętnia Wielki Czwartek, wierni mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej? Jak wynika z przepisów Kodeksu Prawa Kanoniczego oraz wytycznymi Episkopatu Polski, nie jest to święto nakazane. Zgodnie z prawem kościelnym, tego dnia nie obowiązuje także post.