Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Występ najstarszej i najbardziej uznanej orkiestry Azji - Shanghai Symphony Orchestra, pod batutą jednego z najwybitniejszych chińskich dyrygentów - Longa Yu oraz znakomitych chińskich solistów, zainauguruje w Warszawie 14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Festiwal przebiega w tym roku pod hasłem: "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumana".
Jedną z ciekawostek tegorocznego festiwalu jest prezentacja dziewięciu Symfonii Beethovena, w wykonaniu Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyrekcją Paavo Järviego.
Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie także znakomitych pianistów. Wystąpią między innymi: Louis Lortie, Boris Berman, Julius-Jeongwon Kim, Kirill Gerstein, Janusz Olejniczak czy Mihaela Ursuleasa. Eric Le Sage wystąpi z recitalem "Romantyczne wizje Schumanna", a Rudolf Buchbinder zaprezentuje wszystkie sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena.
Na festiwalu będzie też urodzony w 1969 roku w San Pedro - Nelson Goerner, należący do najwybitniejszych pianistów swojej generacji, który oprócz tego, że wystąpi z recitalem, poprowadzi podczas festiwalu także kurs mistrzowski.
Podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena nie zabraknie także Requiem, które zostanie wykonane w Wielki Piątek. W tym roku będzie to rzadko wykonywane Requiem Hectora Berlioza.
14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena zakończy - w Wielką Sobotę, 3 kwietnia - czwarty wieczór z cyklu "Wszystkie symfo nie Beethovena".
Patronem medialnym festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, który także będzie transmitował 4 z festiwalowych koncertów. Podczas festiwalu na czterdziestu koncertach wystąpi ponad 1800 artystów. Obędzie się także sympozjum muzykologiczne pod festiwalowym hasłem: "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumana".