Trwa ładowanie...
05-04-2015 06:00

Wielkanoc - najważniejsze święto dla chrześcijan na całym świecie

Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - to najważniejsze święto dla chrześcijan. Jest ona najbardziej uroczystą pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielkanoc - najważniejsze święto dla chrześcijan na całym świecieŹródło: Fotolia
d3qxgbu
d3qxgbu

Wielkanoc kończy Wielki Tydzień, stanowiący wspomnienie najważniejszych wydarzeń kształtujących wiarę chrześcijańską. Rozpoczyna się ona już w sobotę po zmroku Wigilią Paschalną i trwa do wieczornych nieszporów w niedzielę. Jest to najważniejsze i zarazem jedno z najstarszych świąt obchodzonych przez chrześcijan.

Datę świętowania wyznaczono w 325 r. podczas soboru nicejskiego – wówczas zdecydowano, że Wielkanoc przypadać będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Zasada ta ma być odwzorowaniem daty 14 nisan, którego to dnia, według kalendarza hebrajskiego, Chrystus został skazany na śmierć. Ruchomość obchodów Wielkiej Nocy wpływa także na daty innych świąt chrześcijańskich, m.in. Środy Popielcowej, Zesłania Ducha Świętego czy Bożego Ciała.

Tradycyjnie w Polsce niedzielne obchody Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się poranną procesją rezurekcyjną. Do wieku XVIII odbywała się ona o północy i była integralną częścią liturgii Wigilii Paschalnej, a w niektórych kościołach ta tradycja jest kultywowana do dziś. Coraz częściej jednak procesje rezurekcyjne prowadzone są rankiem, przed pierwszą niedzielną mszą świętą, na ogół po pobliskich świątyni ulicach.

Na czele procesji rezurekcyjnej znajduje się krzyż ozdobiony czerwoną stułą i figura Chrystusa Zmartwychwstałego, następnie paschał, a dalej, za służbą liturgiczną, kapłan z Najświętszym Sakramentem. Podczas procesji biją dzwony i dzwonki, a jej uczestnicy śpiewają radosne pieśni o zmartwychwstaniu Chrystusa.

d3qxgbu

Po zakończeniu procesji wierni udają się na mszę rezurekcyjną. Po rezurekcji tradycyjnie rozchodzą się oni do swoich domów na uroczyste śniadanie wielkanocne, podczas którego będą spożywać pokarmy poświęcone dzień wcześniej przez kapłana. Ponadto na stołach nie może zabraknąć wielu tradycyjnych potraw, przede wszystkim mięs i jaj, a także typowych wielkanocnych ciast – baby i mazurka oraz coraz rzadziej spotykanej, charakterystycznej dla Polski wschodniej paschy.

- „Chrystus zmartwychwstał!” – tym chrześcijańskim pozdrowieniem oznajmiamy dziś sobie fundamentalną prawdę naszej wiary. Do chwili zmartwychwstania można „dotykać” Jezusa przez historię, dzięki wiedzy. Od tej chwili pozostaje wiara, wypełniająca ciemność pomiędzy pustym grobem a zmartwychwstaniem. Aby zrozumieć całą doniosłość powstania z martwych, musimy wejść w sytuację apostołów, którzy byli z Jezusem i przeżyli wszystkie nadzieje, wzloty i wstrząs, jaki przyniosła śmierć na krzyżu. Poprzez zmartwychwstanie odczytują oni historię Jezusa od nowa, stawiają zmartwychwstanie jako klucz do zrozumienia tego co było i tego co jest – mówi ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk.

Przez całą Niedzielę Wielkanocną odprawiane będą w kościołach uroczyste msze święte. Obchody Wielkiej Nocy kończą wieczorne nieszpory.

d3qxgbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxgbu
Więcej tematów