Trwa ładowanie...

Wielkanoc 2021. Lany Poniedziałek już jutro. Jakie są kary za oblewanie wodą?

Lany poniedziałek, Śmigus Dyngus, już jutro.Tego dnia tradycyjnie oblewamy się wodą. Podpowiadamy, jakie kary grożą tym, którzy nie zachowają w tym umiaru.
Share
Wielkanoc 2021. Te święta były inne niż wszystkie
Wielkanoc 2021. Te święta były inne niż wszystkieŹródło: Getty Images, Fot: The Washington Post
d2cnfcu

Lany poniedziałek należy traktować jak dobrą zabawę w gronie najbliższych osób. Okazuje się bowiem, że oblewanie tych, którzy sobie tego nie życzą, traktowane jest jako chuligański wybryk, za co można ponieść surowe konsekwencje.

Policjanci przypominają, że wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu, mandat karny może wynieść nawet do 500 złotych.

Czytaj:Pogoda na Wielkanoc. Pochmurnie, ale będą przebłyski słońca

d2cnfcu

Jednocześnie (jak to zwykle bywa) za zachowanie dzieci w Lany poniedziałek wszelkie konsekwencje finansowe poniosą rodzice lub prawni opiekunowie.

Lany Poniedziałek jest bardzo popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami. Z czasem oblewanie wodą, w niektórych przypadkach, stało się również do tego stopnia niebezpieczne, że służby porządkowe i prawnicy zaczęli interpretować to jako zakłócanie spokoju.

W przeszłości Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Woda symbolizowała wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu.

Po Wielkanocy czwarta fala koronawirusa? Prof. Simon apeluje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cnfcu

Podziel się opinią

Share
d2cnfcu
d2cnfcu
Więcej tematów