Trwa ładowanie...

Wielkanoc 2021. Kiedy kończy się Wielki Post i zaczynają święta?

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Ile trwa Wielki Post i kiedy dokładnie się kończy? Jak się okazuje, nie na wszystkie pytania odpowiedź jest taka prosta.

Share
Wielkanoc 2021 już niedługo
Wielkanoc 2021 już niedługoŹródło: Pixabay
d29clm2

Kiedy kończy się Wielki Post?

Wielki Post to szczególny okres w roku dla chrześcijan. Jest to czas pokuty poprzedzający Wielkanoc, który tradycyjnie trwa około 40 dni. Ma to nawiązywać do 40 dni, jakie Jezus Chrystus sam spędził, poszcząc, a także do trwającego tyle samo okresu biblijnego potopu, w czasie którego wody miały oczyścić Ziemię z grzechu.

Oczywiście co roku Wielki Post trwa dłużej niż 40 dni. Licząc od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty, która poprzedza Wielkanoc, zawsze wychodzi 46 dni.

d29clm2

Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym i zależnym od pierwszej wiosennej pełni Księżyca, również Wielki Post nie jest sztywno wpisany w kalendarz. Jego początek i koniec musi być dostosowany do terminu Wielkanocy.

Standardowo Wielki Post zaczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku wypadła 17 lutego. A kiedy się kończy? Tutaj odpowiedź nie jest taka oczywista. Według jednej z interpretacji zakończeniem Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa, po której zaczyna się już Wielki Tydzień i Wielkanoc. Inni uważają, że Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, gdy rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jest jeszcze trzecia interpretacja, w świetle której koniec Wielkiego Postu następuje w Wielką Sobotę.

Wielkanoc 2021 wypada 4 kwietnia. Oznacza to, że Wielki Post kończy się albo 28 marca, albo 1 kwietnia, albo 3 kwietnia. Wszystko zależy od tego, jaką interpretację przyjmiemy.

"Jestem po prostu zła". Posłanka poruszona reportażem WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29clm2

Podziel się opinią

Share
d29clm2
d29clm2
Więcej tematów