Trwa ładowanie...

Wielkanoc 2018. Kiedy trzeba iść do kościoła?

Niedziela Palmowa rozpoczęła w Kościele rzymskokatolickim Wielki Tydzień, który kończy się tzw. Triduum Paschalnym. Co symbolizują jego kolejne dni? Kiedy w Wielkim Tygodniu trzeba iść do kościoła? W które dni należy zachować post?

Share
Wielkanoc 2018. Kiedy trzeba iść do kościoła?
Źródło: East News, fot: GERARD/REPORTER
dtvmu7n

Dla chrześcijan Wielki Tydzień jest uroczystym czasem, który upamiętnia najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Czas od poniedziałku do środy w Kościele związany jest ze spowiedzią. To czas wyciszenia i nawracania się. Potem zaczyna się Triduum Paschalne. Ostatnie trzy dni upamiętniają mękę Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie.

Co upamiętnia Wielki Tydzień?

  • Niedziela Palmowa - 25.03.2018 r. Ukazuje triumfalne przybycie Jezusa do Jerozolimy. Jak czytamy w Nowym Testamencie, Chrystus wjechał do miasta na osiołku. Witały go wiwatujące tłumy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
  • Wielki Poniedziałek - 26.03.2018 t. Liturgia Wielkiego Poniedziałku jest poświęcona wizycie Jezusa u przyjaciół w Betanii. Tego dnia Maria namaszcza go na "dzień jego pogrzebu".
  • Wielki Wtorek - 27.03.2018. Tego dnia chrześcijanie podczas mszy świętej słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. Czytany jest również fragment Ewangelii św. Jana o Ostatniej Wieczerzy.
  • Wielka Środa - 28.03.2018 r. Chrześcijanie wspominają pamiątkę wydania Jezusa za 30 srebrników. W kościele odczytuje się fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o jego zdradzie.
  • Wielki Czwartek - 29.03.2018 r. Kościół upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia Jezus modlił się w Ogrójcu i został pojmany przez rzymskich żołnierzy.
  • Wielki Piątek - 30.03.2018 r. Chrześcijanie przeżywają śmierć Chrystusa na krzyżu. Tego dnia obowiązuje ich ścisły post.
  • Wielka Sobota - 31.03.2018 r. Wierni święcą produkty, które następnego dnia trafią na wielkanocny stół. Według prawa kanonicznego post nie jest konieczny.
  • Wielka Niedziela - 01.04.2018 r. Wielkanoc. Chrześcijanie celebrują zmartwychwstanie Chrystusa, uczestnicząc we mszy świętej oraz świętując z rodzinami.

Kiedy trzeba pójść do kościoła w Wielki Tydzień?

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w Triduum Paschalne, a więc w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma obowiązku uczestniczenia we mszach świętych i nabożeństwach. Niedziela wielkanocna jest natomiast dniem obowiązkowym.

dtvmu7n

Podziel się opinią

Share
dtvmu7n
dtvmu7n
Więcej tematów