Trwa ładowanie...
20-09-2003 17:20

Wielka trójka zgodna co do struktur obronnych UE


Przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii
Gerhard Schroeder, Jacques Chirac i Tony Blair na spotkaniu w Berlinie zgodnie
opowiedzieli się za tworzeniem europejskich
struktur obronnych. Na uwagę zasługuje zmiana stanowiska
brytyjskiego premiera Blaira, który wcześniej krytykował
propozycję niemiecko-francuską.

Wielka trójka zgodna co do struktur obronnych UEŹródło: AFP
d4fbl2i
d4fbl2i

Kanclerz Schroeder powiedział, że wszyscy trzej uczestnicy spotkania zgodni są co do tego, że europejska polityka obronna jest ważna nie tylko dla wzmocnienia możliwości działania krajów Unii Europejskiej, lecz także dla zapewnienia partnerskich stosunków z USA.

Schroeder zapewnił, że wzmocnienie wojskowego potencjału Unii wzmocni NATO. "Absurdalnym" nazwał zarzut, że europejska polityka obronna skierowana jest przeciwko Sojuszowi Północnoatlantyckiemu.

Kanclerz zaznaczył, że optymalnym wyjściem byłaby współpraca wszystkich 25 członków Unii przy tworzeniu europejskiej polityki obronnej. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, trzeba będzie wykorzystać możliwość kooperacji w węższym kręgu - wyjaśnił. Wielka Brytania sprzeciwiała się dotychczas zabiegom Berlina i Paryża o stworzenie europejskich struktur obronnych mogących działać niezależnie od NATO.

Przywódcy trzech państw uznali w czasie spotkania w Berlinie, że opracowany przez Konwent projekt konstytucji europejskiej nie powinien być poddany ponownej dyskusji. Ostateczny tekst konstytucji uchwalić ma konferencja międzyrządowa, która rozpocznie obrady 4 października w Rzymie.

d4fbl2i

Wielka Brytania przyłączyła się do niemiecko-francuskiego projektu wielomiliardowych programów inwestycyjnych, których celem jest ożywienie koniunktury. Schroeder i Chirac uzgodnili w miniony czwartek realizację dziesięciu wielkich projektów inwestycyjnych w dziedzinie telekomunikacji, transportu i badań naukowych.

Schroeder usiłował rozwiać obawy Hiszpanii, Włoch oraz kilku mniejszych krajów UE, które zarzuciły trzem państwom dążenie do utworzenia nieformalnej grupy ponad strukturami UE. Kanclerz zapewnił, że poinformuje przewodniczące w tym półroczu Unii Włochy o przebiegu spotkania. Blair dodał, że szczególnie wobec perspektywy poszerzenia Unii do 25 krajów, nieformalne spotkania w węższym gronie mają sens. Nie jesteśmy "ekskluzywną" grupą - zapewnił brytyjski premier.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj