Trwa ładowanie...
IAR

Wielka reforma w Watykanie. Papież Franciszek reorganizuje Kurię Rzymską

Franciszek kończy z watykańskim dworem. Dwie lub trzy kongregacje zamiast mnóstwa rad i komisji, których kompetencje niekiedy się pokrywają - to zmiany w Kurii Rzymskiej zaproponowane przez papieża. Chociaż oficjalnego komunikatu jeszcze nie ma, media już spekulują na temat szykujących się zmian.
Share
Wielka reforma w Watykanie. Papież Franciszek reorganizuje Kurię Rzymską
Źródło: PAP/EPA, Fot: Claudio Peri
d3rgb50

O reformie Franciszek rozmawiał z członkami specjalnej grupy kardynałów i obecnymi szefami urzędów Stolicy Apostolskiej. Ci ostatni nie są z proponowanych zmian zadowoleni, chociaż papież od początku pontyfikatu zapowiadał zmiany w Kurii Rzymskiej. W ich wprowadzaniu pomaga mu właśnie grupa dziewięciu kardynałów z całego świata.

Jak tłumaczy Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej, chodzi oto, żeby watykańska administracja działała sprawniej. Miałyby powstać trzy dykasterie (kongregacje), w tym jedna zajmowałaby się sprawami rodziny i świeckich, druga - sprawami społecznymi.

Papież i pracujący z nim kardynałowie zamierzają stworzyć nowe prawo sankcjonujące zmiany. Większe kompetencje mają dostać także lokalne episkopaty - dodaje Krzysztof Tomasik. Chodzi oto, aby różne instytucje kurii rzymskiej zbliżyć do episkopatów krajowych. Te episkopaty miały by przejąć też niektóre kompetencje, wcześniej przypisane administracji watykańskiej.

d3rgb50

Jeden z członków "spec grupy" kardynałów powołanych przez Franciszka, Oscar Maradiaga uważa, że centralne struktury Kościoła stały się "staroświeckim królestwem, które ma niewiele ma wspólnego ze współczesnym światem".

Nie wszyscy obecni przewodniczący najważniejszych watykańskich instytucji aprobują przygotowywane zmiany - dodaje Krzysztof Tomasik. Zwraca uwagę, że ta grupa przyzwyczaiła się do przywilejów i godności. Tymczasem Franciszkowi chodzi o to, aby nie mnożyć bytów, a osobiste kompetencje były jasno sprecyzowane.

Kolejne spotkanie na specjalnej grupy kardynałów na temat reformy kurii - w połowie grudnia, a następne zaplanowano na luty przyszłego roku.

Kuria Rzymska dziś to grupa urzędów papieskich, które są podzielone na 10 kongregacji, trzy trybunały, trzy sekretariaty i 10 komisji. Do najważniejszych urzędów należy Sekretariat Stanu, który w świecie ma swój odpowiednik w kancelarii premiera, Kongregacja Nauki Wiary ( dawne Święte Oficjum) - odpowiednik ministerstwa - i Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej, czyli świecki sąd apelacyjny.

d3rgb50

Zobacz też: Życie papieża Franciszka zagrożone?

d3rgb50

Podziel się opinią

Share
d3rgb50
d3rgb50
Więcej tematów