Trwa ładowanie...
dhsqpkf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
warszawa

Wielka defilada Wojska Polskiego w stolicy

Około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy
przedefilowało warszawskimi Alejami Ujazdowskimi z okazji
święta Wojska Polskiego. Nad trasą defiladą przelatywały samoloty
i śmigłowce. Paradzie przyglądały się tysiące widzów,
zapełniających trasę i boczne uliczki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielka defilada Wojska Polskiego w stolicy
(PAP)
dhsqpkf
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
dhsqpkf

]( http://wiadomosci.wp.pl/defilada-jakiej-swiat-nie-widzial-6038683044569729g )
Defilada jakiej świat nie widział

Podziel się
Podziel się

Galeria

[

dhsqpkf
Podziel się

]( http://wiadomosci.wp.pl/nominacje-generalskie-6038645194912897g )
Nominacje generalskie

Podziel się
Podziel się
dhsqpkf

Galeria

[

Podziel się

]( http://wiadomosci.wp.pl/msza-sw-w-katedrze-wojska-polskiego-6038708704731777g )
Msza św. w święto Wojska Polskiego

Podziel się
dhsqpkf

Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał prezydent Lech Kaczyński, jadąc w odkrytym samochodzie terenowym. Prezydent przed Belwederem odbierał również defiladę.

Rozpoczęli ją kawalerzyści ze szwadronu reprezentacyjnego, a zakończyli kawalerzyści pancerni w czołgach Twardy i Leopard. W kolumnie przejechały też samobieżne armatohaubice Dana, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Osa i bojowe wozy piechoty BWP-1. Przejechało kilkadziesiąt samochodów Skorpion i Humvee, a także transportery kołowych Rosomak. Przemaszerowali żołnierze w mundurach sił lądowych, powietrznych i morskich, orkiestra w barwnych strojach historycznych, reprezentanci szkół oficerskich.

W defiladzie wzięli też udział żołnierze z najstarszego pułku artylerii we Francji - 1. pułku artylerii w Belfort, w którym w stopniu porucznika służył Napoleon Bonaparte. Była to rewizyta po udziale polskiego pododdziału w defiladzie 14 lipca na Polach Elizejskich w Paryżu.

Nad defilującymi przeleciały cztery biało-czerwone samoloty Iskra, wypuszczając białe i czerwone smugi dymu. Nad głowami widzów pojawiły się śmigłowce szturmowe Mi-24, transportowe Mi-17 oraz helikoptery morskie. Z hukiem przemknęły w jednym szyku samoloty bojowe - F-16, MiG-29 i Su-22.

dhsqpkf

Okoliczne ulice były pełne widzów - mieszkańców Warszawy i turystów przybyłych z pobliskiego festynu w Łazienkach. Przemarsz i przejazd poszczególnych kolumn był nagradzany oklaskami, zwłaszcza gdy siedzący w wieżach swych wozów żołnierze machali do publiczności.

Na kilkadziesiąt minut przed defiladą zatkały się okoliczne ulice, podobnie było po jej zakończeniu. Wiele osób, by lepiej widzieć, wchodziło na murki i ogrodzenia.

Dobry pomysł, ale niedobrze wybrane miejsce - powiedział po defiladzie mężczyzna, który przyszedł z rodziną. Słabym punktem była organizacja dojazdu, nawet kierowcy autobusów nie wiedzieli, że niektóre ulice będą zamknięte i gdzie są objazdy - dodała jego żona.

Inny, który obserwował przemarsz z synem na ramionach, za najefektowniejszą część uznał przelot. Malcowi, który miał lepszy niż rodzic widok nad głowami tłumu, najbardziej podobały się samoloty i czołgi.

Ciekawy początek kampanii wyborczej- skomentował młody człowiek, który z żoną i córką przyglądał się defiladzie przy Placu Na Rozdrożu.

Tegoroczna defilada z udziałem tysiąca żołnierzy i dziesiątków pojazdów, była największa od 1974 roku. W ubiegłych latach niewielkie defilady pododdziałów reprezentacyjnych kończyły uroczystą odprawę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przed rokiem uroczystości zakończyła parada z udziałem szwadronu kawalerii, śmigłowców i transporterów opancerzonych.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


dhsqpkf

dhsqpkf
dhsqpkf
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów