Wielka Brytania ustępuje w sprawie konstytucji UE
Wielka Brytania zamierza złagodzić swój sprzeciw co do zakresu uprawnień nowego europejskiego oskarżyciela publicznego, mającego zajmować się transgraniczną przestępczością, co mogłoby ułatwić ostateczne porozumienie w kwestii konstytucji UE - zapowiada londyński "Financial Times".
Gazeta powołuje się na przedstawicieli rządu brytyjskiego, którzy mieli ujawnić, że premier Tony Blair zgodził się na ustępstwa w sprawie konstytucji unijnej jeszcze przed ostatecznymi dyskusjami na temat tego dokumentu na szczycie w Brukseli, planowanym na 17- 18 czerwca.
Powołania europejskiego oskarżyciela publicznego o szerokim zakresie uprawnień domaga się przede wszystkim Francja, argumentując iż taki urząd okaże się pożyteczny przede wszystkim w walce z przemytem broni, narkotyków czy ludzi. Wielka Brytania w zeszłym roku zażądała zmiany w tekście projektu konstytucji UE, ograniczającej uprawnienia oskarżyciela wyłącznie do przestępstw o charakterze finansowym.
Jak pisze we wtorek "Fianncial Times", Blair obecnie ma godzić się na takie szerokie uprawnienia oskarżyciela publicznego UE, jakie zostały zapisane w pierwotnym tekście unijnego dokumentu.