Trwa ładowanie...

Wielka Brytania: rodzice "porwali" chorego na raka mózgu 5-letniego syna, by ratować jego życie

Dwoje Brytyjczyków zabrało do Hiszpanii swojego chorego na raka mózgu 5-letniego syna, by ratować jego życie. niestety, brytyjski system uznał ich za porywaczy i wydał międzynarodowy list gończy. Rodzice zostali aresztowani, a dziecko przebywa w obcym szpitalu za granicą. O dramacie cierpiącego dziecka i jego rodziny rozpisują się media na Wyspach.

Share
Wielka Brytania: rodzice "porwali" chorego na raka mózgu 5-letniego syna, by ratować jego życie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Interpol
d4j22pq

Sprawa nabrała rozgłosu, gdy w zeszły czwartek rodzice zabrali chłopca ze szpitala w Anglii i - wraz z sześciorgiem jego rodzeństwa - wywieźli na kontynent. Brytyjska policja wydała za nimi międzynarodowy list gończy i rodzice zostali w sobotę aresztowani w Maladze na południu Hiszpanii, gdzie Ashya trafił do szpitala.

Okazało się, że celem tej eskapady była sprzedaż domu państwa Bretta i Naghemeh King w Hiszpanii, aby sfinansować dalsze, kosztowne leczenie terapią protonową - o wiele bardziej skuteczną i mniej szkodliwą, niż rentgenowska, ale niedostępną w Wielkiej Brytanii.

d4j22pq

Rodziców aresztowano i odwieziono do więzienia w Madrycie, gdzie sąd zastanawia się, czy dokonać ekstradycji. Brytyjska prokuratura znalazła się tymczasem w ogniu krytyki za ten pościg. - Użycie całej mocy prawa przeciw państwu King, którzy chcą jak najlepiej dla swojej rodziny, jest niewłaściwe - skomentował sprawę brytyjski wicepremier Nick Clegg. - Ten mały chłopiec jest teraz sam w zagranicznym szpitalu, odcięty od rodziców i rodzeństwa. Chciałbym, żeby jak najszybciej odzyskał rodzinę - dodał Clegg.

Wydaje się, że mimo trudności, historia może się zakończyć happy endem, bowiem miejsce Ashyi Kingowi zaoferowała już najlepsza w Europie klinika protonowa w czeskiej Pradze. Placówka gotowa jest rozpocząć leczenie dziecka, nie czekając na uregulowanie rachunku, który wyniesie w przybliżeniu 90 tysięcy funtów.

d4j22pq

Podziel się opinią

Share
d4j22pq
d4j22pq
Więcej tematów