Trwa ładowanie...
d3z2tmt

"Wielka Brytania przymykała oko na tortury więźniów"

Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oskarżyła brytyjski rząd o to, że jest współwinny tortur, i zaapelowała o pilne wszczęcie niezależnego sądowego dochodzenia w celu wyjaśnienia tej sprawy - informuje portal politics.co.uk, powołując się na raport HRW.

d3z2tmt
d3z2tmt

46-stronicowy raport ("Cruel Britannia") zawiera świadectwa pięciu ofiar tortur i ich rodzin. Byli więźniowie są obywatelami brytyjskimi pochodzenia pakistańskiego; twierdzą, że byli torturowani przez władze pakistańskie w latach 2004-07.

- Brytyjskie służby specjalne oraz funkcjonariusze ochrony porządku publicznego przymykali oko na pakistańskie praktyki tortur wobec podejrzanych o terroryzm - oświadczył cytowany przez portal Ali Dayan Hasan, z działu Azji Południowej HRW.

- Brytyjscy funkcjonariusze wiedzieli o tym, że pakistański wywiad rutynowo posługuje się technikami tortur; mieli świadomość, iż tortury stosowane są w konkretnych przypadkach, ale nie interweniowali - dodał.

Źródła w Pakistanie powiedziały HRW, że pakistańskie służby wywiadowcze przekazywały Brytyjczykom informacje uzyskane ze śledztw, w których stosowano techniki fizycznego przymuszania więźniów, i że takie informacje były następnie wykorzystywane przez prokuratorów w procesach przed brytyjskimi sądami.

d3z2tmt

W podobny sposób brytyjscy funkcjonariusze, świadomi, iż Pakistańczycy stosują tortury, przekazywali im informacje, które sami zebrali, a które następnie ci wykorzystywali w czasie przesłuchań - twierdzi HRW.

HRW odrzuca dementi resortów spraw wewnętrznych i zagranicznych. O wszczęcie dochodzenia w sprawie stosunku brytyjskiego rządu do tortur apelowały wcześniej dwie komisje Izby Gmin: ds. praw człowieka oraz komisja spraw zagranicznych.

Z oskarżeniem o stosowanie tortur wystąpiła ostatnio przeciw brytyjskiemu rządowi grupa byłych więźniów irackich. W wyniku brutalnego traktowania w brytyjskim więzieniu w Iraku zmarł szyita Baha Musa. W sprawie tej toczy się publiczne dochodzenie.

Najgłośniejsza sprawa o tortury dotyczy zwolnionego w lutym z Guantanamo Binyama Mohameda, który twierdzi, że był torturowany w Maroku za wiedzą brytyjskiego kontrwywiadu. W sprawie tej rząd brytyjski odmawia odtajnienia dokumentów.

d3z2tmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z2tmt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj