ŚwiatWielka Brytania potwierdza, że doradzała Indiom ws. ataku na Złotą Świątynię

Wielka Brytania potwierdza, że doradzała Indiom ws. ataku na Złotą Świątynię

Oficjalne śledztwo potwierdziło, że Wielka Brytania doradzała Indiom przy planowaniu ataku na sikhijskich separatystów w Złotej Świątyni w Amritsarze w 1984 roku, ale nie miało to większego wpływu na bieg wydarzeń - oświadczył minister spraw zagranicznych William Hague.

Wielka Brytania potwierdza, że doradzała Indiom ws. ataku na Złotą Świątynię
Źródło zdjęć: © AFP | Narinder Nanu

04.02.2014 | aktual.: 04.02.2014 16:24

Premier David Cameron zarządził w ubiegłym miesiącu ponowne rozpatrzenie tej sprawy w następstwie znalezienia w odtajnionych niedawno materiałach archiwalnych sugestii, iż ówczesna premier Margaret Thatcher oddelegowała oficera brytyjskich sił specjalnych SAS jako doradcę przy przygotowywaniu ataku.

- Charakter brytyjskiej pomocy był czysto doradczy, ograniczony i udzielono jej indyjskiemu rządowi na wczesnym etapie. Miała ona niewielki wpływ na tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w świątyni w trzy miesiące później - powiedział Hague w parlamencie.

Dodał, iż nie było żadnego związku między udzieleniem tej pomocy oraz sprzedażą brytyjskiego uzbrojenia do Indii, jak również brak jakichkolwiek dowodów, by stronę brytyjską poinformowano wcześniej o terminie ataku.

Jak zaznacza Reuters, wypowiedź Hague'a najprawdopodobniej wzburzy ugrupowania sikhijskie i może pogorszyć wynik rządzącej w Indiach Partii Kongresowej w wyznaczonych na maj wyborach parlamentarnych. Partia ta sprawowała władzę również w czasie ataku na Złotą Świątynię.

W dokonanym przez indyjską armię i siły bezpieczeństwa szturmie najważniejszego sanktuarium Sikhów zginęło kilkaset osób, w ogromnej większości separatystów sikhijskich, którzy ze świątyni zrobili swoją twierdzę i bronili się w niej. Sikhowie domagają się własnego państwa, tzw. Chalistanu na terenie Pendżabu. Od 1947 roku Pendżab jest podzielony między Indie i Pakistan.

W październiku 1984 roku w odwecie za zbezczeszczenie świętego miejsca dwóch Sikhów z osobistej ochrony premier Indiry Gandhi dokonało udanego zamachu na nią. Przeprowadzono też kilka nieudanych zamachów na indyjskiego dowódcę kierującego szturmem na świątynię w Amritsarze, generała Kuldeepa Singha Brara. Zaatakowano go między innymi w 2012 roku w Londynie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)