Trwa ładowanie...
d2wqbyi

Wielka Brytania. Kościół przeprosił za handel niewolnikami

Wielka Brytania. Hierarchowie brytyjskiego kościoła anglikańskiego przeprosili za handel niewolnikami. Kościół swoją historię opisał jako "źródło wstydu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół przeprosił za handel niewolnikami
Kościół przeprosił za handel niewolnikami (Getty Images)
d2wqbyi

Wielka Brytania. Kościół przeprosił za handel niewolnikami

Brytyjski kościół przeprosił za to, że w przeszłości był zaangażowany w handel niewolnikami w Wielkiej Brytanii. Biskupi i dziesiątki innych duchownych czerpało korzyści z niewolnictwa. . - Dla niewolnictwa i wyzysku nie ma miejsca w społeczeństwie - powiedziała rzeczniczka Kościoła.

Za handel niewolnikami przeprosił też Narodowy Bank Anglii. Po raz pierwszy o tym, że bank i kościół był zaangażowany w proceder niewolnictwa poifornował angielski "Telepraph". Medialne doniesienia sprawiły, że obie instytucje były krytykowane. Nasiliło się to zwłaszcza po śmierci George'a Floyda, który został zamordowany przez policjanta w Minneapolis. Funkcjonariusz przez osiem minut klęczał kolanem na szyi czarnoskórego mężczyzny.

d2wqbyi

Wielka Brytania. Kościół mówi o "źródle wstydu"

Dziś kościół nazywa takie działanie "źródłem wstydu". - Rasizm czy ideologia stosowana jako uzasadnienie niewolnictwa, jest dziedzictwem, które wciąż kształtuje szanse życiowe dla ludzi o afrykańskim i karaibskim pochodzeniu. To ważny krok, że instytucje mające powiązana z niewolnictwem rozpoczynają proces uznawania przeszłości - powiedziała dr Katie Donington, wykładowca na londyńskim uniwersytecie.

Dziennikarze "Telegraph" poinformowali, że prawie 100 duchownych korzystało w przeszości z niewolników. - Choć uznajemy wiodącą rolę duchowieństwa i czynnych członków kościoła anglikańskiego w zapewnieniu zniesienia niewolnictwa, to jest to źródło wstydu dla nas - dodała rzeczniczka Kościoła.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Borys Budka złożył życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Złośliwości nie zabrakło

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wqbyi

Podziel się opinią

Share
d2wqbyi
d2wqbyi
Więcej tematów