Wielka Brytania: Kolejne zatrucie nowiczokiem w Salisbury? Policja wydała oświadczenie
Obawy o to, że kolejne dwie osoby zostały otrute nowiczokiem w Salisbury nie potwierdziły się - poinformowała policja hrabstwa Wiltshire. Na razie śledczy nie wiedzą, czy w ogóle mają do czynienia z przestępstwem. Trwa dochodzenie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności niedzielnego zdarzenia.
W niedzielę późnym popołudniem dwie osoby: czterdziestoletni mężczyzna i trzydziestoletnia kobieta zasłabli po wyjściu z restauracji Prezzo w Salisbury. Restauracja natychmiast została zamknięta i otoczona kordonem policyjnym. Pojawili się sanitariusze i policjanci w specjalnych kombinezonach ochronnych.
Skąd te nadzwyczajne środki ostrożności? Prezzo znajduje się zaledwie 200 metrów od innej włoskiej restauracji - Zizzi, w której przebywał w dniu ataku były rosyjski agent Siergiej Skripal i jego córka Julia. Niedaleko tej restauracji stracili przytomność. Prezzo znajduje się także w pobliżu Ogrodów Królowej Elżbiety, gdzie w czerwcu zatruła się nowiczokiem Dawn Sturgess. Kobieta zmarła.
Policja hrabstwa Wiltshire w specjalnym oświadczeniu poinformowała, że para została przewieziona do szpitala w Salisbury i poddana badaniom. "Możemy teraz potwierdzić, że nic nie sugeruje, że zostali otruci nowiczokiem. Obie osoby pozostają w szpitalu pod obserwacją" - czytamy w oświadczeniu policji.
Śledczy wciąż nie wiedzą, czy para jest ofiarą przestępstwa. "Objawy zatrucia nowiczoka i przedawkowania pewnych rodzajów narkotyków są bardzo podobne" - tłumaczy reporterowi dailymail.co.uk pragnący zachować anonimowość informator.
Według informatora Sky News, jedna z osób, które uległy zatruciu jest narodowości rosyjskiej, ale policja nie potwierdziła tego
Do zamachu na byłego agenta GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego oraz jego córkę Julię doszło w Salisbury w marcu. Skripal mieszkał tam od czasu swego wyjazdu z Rosji, gdzie został skazany za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii.
Jak wynika z dochodzenia brytyjskich służb, Skripalów otruto nowiczokiem, czyli silnym środkiem trującym, opracowanym w ZSRR i używanym przez jego służby. Po zamachu Julia Skripal wyszła ze szpitala dopiero w kwietniu, a jej ojciec w maju.
Rząd brytyjski oskarżył Rosję o atak na Skripalów. Moskwa kategorycznie odrzuca to oskarżenie.
Źródło: dailymail.co.uk, news.sky.com