Trwa ładowanie...
dsd78sn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wielka Brytania: Julian Assange planuje "wkrótce" opuścić ambasadę Ekwadoru

Założyciel demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Julian Assange oświadczył, że planuje "wkrótce" opuścić ambasadę Ekwadoru w Londynie, w której przebywa od dwóch lat, chroniąc się przed wymiarem sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julian Assange
Julian Assange (AFP, Fot: John Stillwell)
dsd78sn

Jednak jego rzecznik sprecyzował później, że będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli brytyjskie władze uszanują wolność osobistą Assange'a.

43-letniemu Australijczykowi grozi ekstradycja do Szwecji, gdzie ma odpowiadać za gwałt. Obawia się on ponadto, że po wyjściu z ambasady może zostać odesłany do Stanów Zjednoczonych jako osoba oskarżona o działania na szkodę ich bezpieczeństwa w związku z opublikowaniem pod koniec 2010 roku przez WikiLeaks tysięcy amerykańskich tajnych depesz dyplomatycznych.

- Wkrótce opuszczę ambasadę, ale prawdopodobnie nie z tych powodów, o których mówią teraz prasa Murdocha i telewizja Sky - powiedział Assange na konferencji prasowej w ambasadzie. Dalszych komentarzy na ten temat odmówił. Należąca w części do koncernu Ruperta Murdocha 21st Century Fox telewizja Sky podała, że Assange rozważa opuszczenie ambasady w związku z problemami zdrowotnymi.

dsd78sn

Jak powiedział później dziennikarzom rzecznik Assange'a, nie ma on zamiaru oddawać się w ręce policji i wyjdzie z ambasady tylko wtedy, jeśli brytyjski rząd "odwoła jej zewnętrzną blokadę". W obecnej sytuacji Assange zostałby natychmiast aresztowany z powodu złamania warunków, na jakich został zwolniony za kaucją.

Uczestniczący również w konferencji prasowej w ambasadzie minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patino oświadczył, że Assange nadal korzysta z ochrony jego państwa i zaapelował o znalezienie politycznego rozwiązania problemu.

dsd78sn

Podziel się opinią

Share

dsd78sn

dsd78sn
Więcej tematów