Trwa ładowanie...

Wielka Brytania. Dziennikarz BBC przeprasza za wywiad z księżną Dianą sprzed 26 lat

Dziennikarz BBC Martin Bashir przeprosił Williama i Harry’ego za wywiad, który przeprowadził z ich matką w 1995 roku. W głośnej rozmowie Diana ujawniła kontrowersyjne fakty z jej małżeństwa z księciem Karolem. Później wyszło na jaw, że Bashir, by zrealizować wywiad, dopuścił się oszustw.

Share
Wielka Brytania. Dziennikarz BBC przeprasza za wywiad z księżną Dianą sprzed 26 lat
Wielka Brytania. Dziennikarz BBC przeprasza za wywiad z księżną Dianą sprzed 26 latŹródło: PAP/EPA, fot: JOHN STILLWELL
d43v45e

W momencie emisji wywiadu, Diana była już w separacji z księciem Karolem. W szczerej rozmowie kochankę męża Camilę Parker-Bowles księżna nazwała "trzecią osobą" w ich małżeństwie. Opowiedziała też o swoim romansie z Jamesem Hewittem.

Do wywiadu mogło dojść dzięki bratu Diany, który przedstawił jej Martina Bashira. Później James Spencer stwierdził, że został podstępem do tego nakłoniony. Dziennikarz miał mu przedstawić spreparowane dokumenty mające świadczyć o tym, że służby specjalne opłacały dwoje agentów na dworze mających szpiegować księżną.

Dziennikarz "świadomie wprowadzał w błąd"

W wyniku powstałych kontrowersji stacja BBC wszczęła wewnętrzne śledztwo ws. okoliczności kontrowersyjnego wywiadu, kierowane przez sędziego Johna Dysona. Z opublikowanego właśnie raportu końcowego wynika, że Bashir świadomie wprowadzał Spencerów w błąd oraz okłamywał swoich przełożonych na temat sposobu doprowadzenia do rozmowy z księżną.

d43v45e

Zobacz też: na scenie jej zabrakło. "Beata Szydło postponowana przez PiS"

W raporcie stwierdzono ponadto, że BBC zabrakło "wysokich standardów uczciwości i przejrzystości". "BBC nie może cofnąć czasu po ćwierć wieku, ale możemy złożyć pełne i bezwarunkowe przeprosiny" - powiedział dyrektor generalny BBC Tim Davie po opublikowaniu raportu.

Bashir odniósł się do wyników dochodzenia w wywiadzie dla "The Sunday Times". Stwierdził w nim, że jest mu "niezwykle przykro". "Nigdy nie było moją intencją, by w jakikolwiek sposób zaszkodzić Dianie, nie sądzę zresztą, by tak rzeczywiście było" - powiedział.

d43v45e

William i Harry o raporcie

Książe William, w opublikowanym przed kilkoma dniami oświadczeniu powiedział, że rozmowa sprzed 26 lat "do reszty" zrujnowała relacje między jego rodzicami "pogłębiając lęki, paranoję i osamotnienie jego matki".

Wyniki raportu skomentował też młodszy syn Diany, książe Harry. Według niego, doprowadzenie podstępem do wywiadu przez Bashira "jest jaskrawym przykładem pozbawionej wszelkich zasad etycznych kultury medialnej, która doprowadziła do tragicznej śmierci Diany".

Bashir powiedział w wywiadzie, że obarczanie go winą za śmierć księżnej jest "nierozsądne". "Nie sądzę, by można mnie czynić odpowiedzialnym za cały szereg rzeczy, które wydarzyły się w jej życiu albo za złożone problemy, które leżały u podłoża jej decyzji" - dodał.

Według dziennikarza, jego rodzinę i rodzinę Diany łączyły przyjacielskie stosunki.

d43v45e

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d43v45e

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v45e
d43v45e
Więcej tematów