Trwa ładowanie...
d3pjfwa

Wielka Brytania da nam pracę, nie da zasiłków

Pracownicy z nowych krajów
członkowskich Unii Europejskiej będą musieli się zapisywać w
specjalnym rejestrze, a także będą musieli poczekać co najmniej
dwa lata, zanim zaczną im w Wielkiej Brytanii przysługiwać
świadczenia socjalne - ogłosił minister spraw
wewnętrznych David Blunkett.

d3pjfwa
d3pjfwa

Minister zapewnił, że Wielka Brytania chętnie widzi u siebie tych, którzy chcą wnieść pozytywny wkład do gospodarki kraju, ale odrzuca tych, którzy przyjeżdżają z zamiarem nadużywania świadczeń.

Wcześniej w poniedziałek premier Tony Blair ostrzegł, że imigranci z nowych państw UE, w tym z Polski, zostaną usunięci z Wielkiej Brytanii, jeśli nie znajdą tu pracy.

Blair wypowiadał się dla radia BBC przed ogłoszeniem przez szefa MSW Davida Blunketta pakietu środków regulujących dostęp do brytyjskiego rynku pracy przez obywateli ośmiu krajów postkomunistycznych, wśród nich Polaków, po 1 maja. Takich ograniczeń nie ma wobec imigrantów zarobkowych z Cypru i Malty.

Konserwatywna opozycja domaga się wprowadzenia systemu pozwoleń na pracę i ujednolicenia zasad stosowanych w Wielkiej Brytanii z tymi, które wprowadziły pozostałe kraje UE.

d3pjfwa

Rząd brytyjski ocenia, że liczba imigrantów zarobkowych z nowych krajów do UE nie przekroczy 13 tys. rocznie. Nieoficjalnie sugeruje się, że będzie ich znacznie więcej.

Szef pozarządowej organizacji zajmującej się doradzaniem imigrantom i azylantom na terenie W. Brytanii Keith Best uznał, że reakcja brytyjskiego rządu na spodziewany napływ imigrantów zarobkowych jest przesadna i nieuzasadniona. Według Besta, obecnie obowiązujące przepisy są wystarczająco twarde, aby uniemożliwić nadużywanie systemu opieki socjalnej.

Największa brytyjska centrala związków zawodowych TUC (Trade Union Congress) w liście do premiera Blaira poparła zasadę wolnego dostępu do brytyjskiego rynku pracy i podkreśliła, że pracownicy z krajów nowo przyjętych do UE muszą być chronieni przed wyzyskiem.

Wielka Brytania i Irlandia to jedyne kraje z unijnej Piętnastki, które zdecydowały sie udostępnić bez ograniczeń rynek pracy obywatelom nowych członków UE już od 1 maja. Pozostałe kraje zapowiedziały zastosowanie okresów przejściowych, które mogą zamknąć możliwości podjęcia tam pracy nawet na 7 lat. Jednak i w Wielkiej Brytanii nie cichnie debata na ten temat i duża część opinii publicznej oraz wielu polityków domaga się zastosowania ograniczeń.

d3pjfwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pjfwa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj