Trwa ładowanie...

Wielka awantura o świąteczne życzenia. Polska Fundacja Narodowa kontra politycy PiS

To miał być sympatyczny świąteczny spot promujący Polskę w USA. Ale wśród zwolenników PiS wywołał święte oburzenie. Wszystko przez jeden zwrot: "happy holidays".

Wielka awantura o świąteczne życzenia. Polska Fundacja Narodowa kontra politycy PiSŹródło: Polska Fundacja Narodowa
d1u7dyn
d1u7dyn

Spot Polskiej Fundacji Narodowej, organizacji powołanej przez rząd PiS, by dbać o wizerunek Polski za granicą, zaczyna się jak żart: spotykają się ksiądz, rabin i imam. Wszyscy z Polski. Ale zamiast awantury są życzenia.

"My naród Polski, chcemy przesyłać świąteczne życzenia do narodu Stanów Zjednoczonych i podziękować za waszą rolę w wydarzeniach sprzed 28 lat i pomoc w zapewnieniu naszej wolności" - mówią wspólnie ks. Jacek Skrobisz, luterański ksiądz Wiesław Żydel, prawosławny duchowny o. Henryk Paprocki, rabin Michael Schudrich i mufti Janusz Aleksandrowicz. Wszyscy składają życzenia: "A freilicher Chanuka", "Merry Christmas", "Eid Mubarak" i w końcu "Happy Holidays".

I właśnie ta ostatnia fraza wzbudziła oburzenie wśród sympatyków i polityków partii rządzącej. Dlaczego? Bo to według nich znak poprawności politycznej.

d1u7dyn

"Nie wiem co to za brednia i nowomowa ale 'Happy Holidays' to sobie mogą mówić w Arabii Saudyjskiej.
U nas mówimy (jeśli już po angielsku) Merry CHRISTmas bo świętujemy narodziny Chrystusa.
'Marry Christmas' jest wręcz zakazane w wielu państwach zalanych przez islam ale nie w PL!" - napisał na Twitterze poseł PiS Dominik Tarczyński.

"Happy Holidays?" Co to ma byc? W Polsce obchodzimy Boże Narodzenie i to powinno dominować w naszym przesłaniu dla świata!" - dodała posłanka Jolanta Szczypińska.

Oburzyła się też Marzena Nykiel z portalu wPolityce.pl. "Politpoprawność zamiast Bożego Narodzenia? Nieprzemyślany spot świąteczny z rabinem i imamem" - brzmi nagłówek jej tekstu.

d1u7dyn

"W chwili, gdy prezydent USA zrywa z laicką nowomową o 'szczęśliwych holidejsach' i przypomina Amerykanom o istocie świąt Bożego Narodzenia, Polska Fundacja Narodowa życzy im 'happy holidays'. A przecież miała bronić dobrego imienia Rzeczypospolitej za granicą i przywracać dumę z chrześcijańskiej polskości. Nie wygląda to dobrze" - wyrokuje publicystka.

Nawiązała tym samym do amerykańskich wojen kulturowych, gdzie w ocenie konserwatywnych polityków i komentatorów promowanie uniwersalnego zwrotu "happy holidays" (w mniej więcej tym samym czasie wypada żydowska chanuka) jest częścią "wojny przeciwko Bożemu Narodzeniu". Dlatego też odkąd Donald Trump został prezydentem, zadeklarował, że będzie mówić tylko "Merry Christmas".

Negatywnie zareagowała też większość internautów. Na Twitterze, film Polskiej Fundacji Narodowej nieco ponad 30 "podań dalej", ale prawie setka odpowiedzi - niemal w całości krytycznych.

d1u7dyn

W odpowiedzi na krytykę, władze PFN opublikowały specjalne wyjaśnienie. Jak tłumaczą, reklama została przygotowana "przez Amerykanów dla Amerykanów, w amerykańskim idiomie kulturowym".

"Chcieliśmy w ten sposób wspólnie pokazać odradzającą się Polskę, spadkobiercę wieloreligijnej Rzeczypospolitej, w której zintegrowani w polskości ludzie wierzący doceniają wartość wolności i, co za tym idzie, prawo do samookreślenia. W naszej reklamie taka właśnie Polska życzy Ameryce, w całej tego transatlantyckiego kraju religijnej różnorodności, Wesołych Świąt, pokazując rzeczywistość, której gazety i raporty telewizyjne o Polsce zaprzeczają lub której nie znają" - pisze Fundacja.

Negatywna reakcja polityków PiS na wywołała kpiny i krytykę publicystów z drugiej strony ideologicznego sporu.

d1u7dyn

"Błąd, sabotaż czy tylko falstart planu rechrystianizacji Europy?" - ironizował Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej"

"Można się oburzać, że światowe media piszą o polskim antysemityzmie i jednocześnie krytykować świąteczny spot za to, że występuje w nim rabin, imam, duchowni innych wyznań, i nie widzieć związku? Albo cynicznie gracie na głupotę własnych czytelników, albo jesteście głupsi od nich" - krytykowała Paulina Kozłowska.

d1u7dyn

Wcześniej podobne emocje wśród internautów wywołał tweet Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy z ceremonii zapalania świec chanukowych.

Polska Fundacja Narodowa to założona przez rząd PiS fundacja utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa. We władzach spółki zasiadają m.in. warszawski radny PiS Cezary Jurkiewicz, a w zarządzie zasiada też kojarzony z partią Maciej Świrski. Najgłośniejszym przedsięwzięciem PFN była jak dotąd budząca olbrzymie kontrowersje akcja billboardowa "Sprawiedliwe Sądy".

d1u7dyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u7dyn
Więcej tematów