Trwa ładowanie...
polacy
13-07-2009 13:00

Większość Polaków określa siebie "gorliwymi katolikami"

Większość Polaków (81,4%) określa siebie bądź jako głęboko wierzących, bądź wierzących, zaś 79% deklaruje, że są systematycznie lub niesystematycznie praktykujący - wynika z sondażu przeprowadzonego przez warszawski Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Większość Polaków określa siebie "gorliwymi katolikami"Źródło: PAP
d2t9lmz
d2t9lmz

Blisko dwie trzecie Polaków (64,1%) przyznaje się do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, ale do codziennej modlitwy indywidualnej już tylko 46,8%.

Z badań tych wynika, że utrzymuje się tendencja do przestrzegania przekazywanych z pokolenia na pokolenie praktyk i zwyczajów związanych z pobożnością. Zwyczaje dotyczące Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy przestrzegane są przez 98% Polaków, a tradycja udziału w uroczystościach ku czci zmarłych przez 96,1% Potwierdza to również uczestnictwo w nabożeństwach: majowym (55,9%), do Miłosierdzia Bożego (40,5%), fatimskim (28,6%) czy Drodze Krzyżowej (63,1%).

Według przeprowadzonych badań, księdza z wizytą duszpasterską przyjmuje 92,2% respondentów, a intencję mszalną w ostatnim roku zamówiło 45,7% badanych.

W wymiarze postaw moralnych obserwuje się wysoki wskaźnik akceptacji norm Dekalogu (średni wskaźnik odpowiedzi "zdecydowanie wiążące" - 81,6%). Nieco niższy jest wskaźnik akceptacji katolickiego modelu etyki seksualnej (odrzuca niewierność małżeńską - 88,7%, aborcję - 67,9%, eutanazję - 60,5%, rozwód - 55,5%, zapłodnienie in vitro - 38,5%). Jednak co drugi badany przychyla się do stosowania środków antykoncepcyjnych (49,9%). Obserwuje się też wyraźny brak akceptacji dla homoseksualizmu, który odrzuca 61,9% badanych.

d2t9lmz

Pod względem stopnia zaufania do Kościoła jako instytucji - najwyższym zaufaniem cieszy się papież (odpowiedzi "bardzo duże" i "duże": 46,9% i 33,7%). Zaufanie do prymasa deklaruje odpowiednio: 25,2% i 30,8%, do proboszcza odpowiednio: 25% i 25,9%, do biskupa diecezji: 21,1% i 29%, a do episkopatu: 16,7% i 25,9%.

Badanie warszawskiego Instytutu Socjologii UKSW zostało przeprowadzone w dniach od 1-10 maja tego roku na 1334-osobowej reprezentacyjnej próbie Polaków w kategoriach wiekowych powyżej 18 roku życia, respondentów zróżnicowanych pod kątem wieku, płci, wykształcenia, sytuacji społeczno-zawodowej, miejsca zamieszkania i regionu zamieszkania.

d2t9lmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t9lmz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj