Trwa ładowanie...
d2unbsp

Większość Polaków jest zadowolona z członkostwa w UE

Jak wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, pozytywnie o członkostwie Polski w Unii Europejskiej wypowiada się 71% respondentów, a brak
akceptacji dla obecności w Unii deklaruje tylko 5% badanych.

d2unbsp
d2unbsp

Według sondażu, jeden na pięciu ankietowanych (20%) ma obojętny stosunek do członkostwa Polski w UE, natomiast 4% nie ma zdania.

TNS OBOP podaje, że z aprobatą o członkostwie w Unii wypowiadają się najczęściej osoby, które korzystnie oceniają wpływ wejścia Polski do UE na swoje życie (90%).

Euroentuzjastami są też badani, którzy pozytywnie oceniają wpływ integracji z UE na sytuację w kraju (87%) oraz na pozycję Polski w świecie (85%).

Akceptacja członkostwa wzrasta wraz z lepszym wykształceniem, większym zainteresowaniem polityką oraz większym zadowoleniem z własnej sytuacji materialnej.

d2unbsp

Większe niż wśród ogółu Polaków zadowolenie z przynależności do UE, OBOP odnotował w grupie dwudziestolatków, trzydziestolatków oraz nastolatków (odpowiednio 82%, 77% i 76%).

Euroentuzjaści to częściej osoby o poglądach centrowych(centrolewicowych 86% i centroprawicowych 85%), sympatycy PO (90%) oraz LiD (76%).

Według sondażu, 62% badanych uważa, że wejście do UE nie miało wpływu na ich życie, 30% sądzi, że zmieniło się ono na lepsze, a zdaniem 5% na gorsze. 3% nie miało w tej kwestii wyrobionego zdania.

Większość - 73% respondentów - dostrzega wpływ członkostwa na sytuację w kraju, tyle samo badanych zauważyło zmiany w statusie międzynarodowym Polski.

d2unbsp

W ocenie 64% badanych wejście Polski do UE miało korzystny wpływ na sytuację w kraju, 9% jest przeciwnego zdania. Zdaniem 20% sytuacja w Polsce nie zmieniła się po wejściu do Unii, 7% z nich nie ma zdania w tej kwestii.

Dwóch na trzech respondentów (66%) widzi pozytywny wpływ członkostwa Polski w UE na jej pozycję w świecie. Jedna piąta (19%) ankietowanych uważa, że status ten na arenie międzynarodowej nie zmienił się, natomiast 7% dostrzega zmiany na gorsze.

Sondaż zrealizowano w dniach 7-11 lutego 2008 roku, na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1002 Polaków.

d2unbsp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2unbsp
Więcej tematów