Większość Europejczyków uważa, że konstytucja wzmocni UE
Zdaniem większości mieszkańców Europy
przyjęcie unijnej konstytucji spowoduje, że UE będzie bardziej
demokratyczna, sprawna oraz że wzmocni się jej pozycja na świecie -
wynika z badań Eurobarometr 63.
Sondaż przeprowadzono między majem a czerwcem we wszystkich państwach członkowskich, a także w Bułgarii i Rumunii (przyszli członkowie Unii) oraz Turcji i Chorwacji. Wzięło w nim udział 29 tys. osób.
Większość pytanych Europejczyków - 61% - wyraźnie popiera pomysł unijnej konstytucji, jest ich jednak o 7% mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej zwolenników tej koncepcji jest na Węgrzech, w Belgii i na Słowacji (prawie 8 na 10 respondentów). W Polsce popiera ją 61% badanych.
Więcej mężczyzn niż kobiet uważa, że UE powinna mieć swoją konstytucję (63% w porównaniu z 58%), za to mniej jest wśród kobiet przeciwniczek tego pomysłu (21%, mężczyzn 25%). Za konstytucją opowiada się też więcej ludzi młodych - 64%, niż tych którzy skończyli 55 lat - 56%.
Wśród respondentów z 19 krajów członkowskich, w których jeszcze nie odbyło się referendum konstytucyjne (dotychczas konstytucję odrzucili Francuzi i Holendrzy), prawie połowa jest przychylna unijnej konstytucji, a 28% jest jej przeciwnych.
Są jednak duże różnice między poszczególnymi krajami. Przykładowo konstytucję popiera 71% Belgów i zaledwie 31% Brytyjczyków. W Polsce poparcie dla niej wynosi 54%.
Spośród jej przeciwników najwięcej obawia się - tak jak przed rokiem - utraty suwerenności narodowej - 37%. 20% respondentów twierdzi, że ma niewystarczające informacje o tekście i zaletach konstytucji.
Większość Europejczyków uważa jednak, że przyjęcie konstytucji wzmocni pozycję UE na świecie (71%), spowoduje, że będzie bardziej konkurencyjna ekonomicznie (62%) i bardziej prospołeczna (53%).
Patrycja Rojek