Trwa ładowanie...

"Wiedomosti": USA ostrzegły Rosję przed uznaniem wyborów w Donbasie

Waszyngton ostrzegł Moskwę, że uznanie przez nią wyborów w ukraińskim Donbasie naruszy porozumienia mińskie w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy i spowoduje dalszą izolację Rosji - podał dziennik "Wiedomosti", cytując ambasadora USA w Kijowie.

Share
"Wiedomosti": USA ostrzegły Rosję przed uznaniem wyborów w Donbasie
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d2xbpj5

Rosyjska gazeta powołała się na wpis amerykańskiego ambasadora Jeffreya Payette'a na Twitterze.

"Uznanie przez Rosję nielegalnych wyborów 2 listopada naruszy podjęte przez Moskwę zobowiązania w ramach porozumień mińskich i spowoduje dalszą izolację Rosji" - cytuje ambasadora dziennik na swojej stronie internetowej.

d2xbpj5

"Wiedomosti" przekazują, że Payette również zapowiedział, iż Stany Zjednoczone "nie uznają żadnych wyborów na kontrolowanych przez separatystów terytoriach, jeśli nie będą one zgodne z ukraińskim prawem i jeśli nie będzie zezwolenia ukraińskich władz na ich przeprowadzenie".

W piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podkreśliła, że wybory lokalne na wschodniej Ukrainie powinny odbyć się z poszanowaniem ukraińskiego prawa.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Moskwa nie ma powodów, aby nie uznać wyborów w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Wcześniej w tym dniu uznanie tych wyborów zapowiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

9 października szef MSZ Ukrainy Paweł Klimkin zaapelował do Rosji o nakłonienie władz samozwańczych republik do odwołania listopadowych wyborów. Wezwał też Moskwę do niewspierania tej inicjatywy i nieuznawania jej rezultatów.

Pod koniec września władze obu samozwańczych republik ogłosiły, że 2 listopada przeprowadzą wybory do republikańskich parlamentów i wybory szefów władz wykonawczych. Równocześnie zapowiedziały, że w DRL i w ŁRL nie będzie wyborów do parlamentu Ukrainy wyznaczonych na 26 października ani wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

d2xbpj5

Podziel się opinią

Share
d2xbpj5
d2xbpj5
Więcej tematów