ŚwiatWieczorem wszyscy będą wspominać papieża-Polaka

Wieczorem wszyscy będą wspominać papieża-Polaka

Modlitwą Drogi Krzyżowej i papieskimi wspomnieniami uczczą warszawiacy piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Główne uroczystości odbędą się na Placu Zamkowym i Placu Piłsudskiego. Wieczorem w centrum Warszawy będzie ograniczony ruch samochodów. W związku z uroczystościami część ulic będzie zamknięta dla ruchu kołowego. W Krakowie i w Wadowicach uroczystości trwają już od rana.

Wieczorem wszyscy będą wspominać papieża-Polaka
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Warszawa

O 20.00 sprzed Kościoła Świętej Anny w kierunku Placu Piłsudskiego wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Rozważania poszczególnych stacji Drogi będą opracowane na podstawie nauki papieża - Polaka. Wierni będą nieśli papieski krzyż - ten który Jan Paweł II adorował krótko przed śmiercią. Wtedy z powodu choroby nie mógł przewodniczyć Drodze Krzyżowej.

Od 16.00 na Placu Piłsudskiego na dwóch telebimach wyświetlane są filmy, upamiętniające papieża Jana Pawła II. Obecnych jest już kilkaset oglądających osób, przychodzą kolejne. Na placu usypano z piasku krzyż, na nim ustawiono znicz, który płonął co roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 21.37. Wokół niego ustawiane są dziesiątki innych zniczy, które warszawiacy podają harcerzom i ochroniarzom. Krzyż odgrodzony jest barierkami. Nad nim wisi fotografia Jana Pawła II. Wokół niej układane są kwiaty. Pod krzyżem papieskim ustawiono podest. W trakcie Drogi Krzyżowej, która ma dotrzeć na Plac około godz. 21.00, aktorzy mają odgrywać scenę śmierci Jezusa.

Kraków

W kopalni soli w Wieliczce kard. Stanisław Dziwisz otworzył Podziemną Drogę Krzyżową, nazwaną "Wielicką Golgotą". Stacje Drogi Krzyżowej górnicy artyści wyrzeźbili w hołdzie Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę jego śmierci. 14 stacji wyrzeźbionych zostało w drewnie lipowym przez trzech wielickich rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. W każdą ze stacji wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej. Stacje ozdobiły ociosy (ściany) chodnika, położonego w pobliżu podziemnej kaplicy św. Kingi.

Podziemną Drogę Krzyżową górnicy zadedykowali Janowi Pawłowi II - w 5. rocznicę śmierci. Górnicy w strojach galowych i z lampami górniczymi towarzyszyli przy każdej stacji kardynałowi. Hierarcha pobłogosławił górników, przed znajdującym się w kaplicy św. Kingi pomnikiem Jana Pawła II modlił się o beatyfikację zmarłego papieża.

- Dziś przypada również 5. rocznica odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II - to wyjątkowy dzień na poświęcenie Drogi Krzyżowej. Z serca wam dziękuję - mówił kard. Dziwisz do górników i wiernych zgromadzonych pod ziemią. - Pamiętamy ostatni Wielki Piątek Ojca Świętego - nie mógł już wtedy odprawić nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Pamiętamy przejmujący obraz Sługi Bożego, który ani na chwilę nie wypuścił z dłoni krzyża. Oto jego najważniejsze kazanie, jego testament, który nam zostawił - powiedział kardynał.

Również w hołdzie Papieżowi Polakowi w chodniku nazwanym imieniem Jana Pawła II otwarto wystawę pt. "Barwy Małopolski". Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac plastycznych polskich artystów. Solne ociosy zdobią dzieła m.in.: Stanisława Białogłowicza, Marka Sołowieja, Allana Rzepki, Stanisława Bartucha, Andrzej Pasiecznego, Leszka Misiaka i Franciszka Maśluszczaka. Wystawę przygotowała Galeria "U Jaksy" z Miechowa. Celem wystawy - jak poinformowała Krystyna Olchawa z Biura Wystaw Artystycznych Galeria "U Jaksy" w Miechowie - jest "zademonstrowanie szerokiemu odbiorcy więzi artystów z Papieżem".

Bieszczady

Tymczasem ponad pięć tysięcy pielgrzymów wzięło udział w bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej, zakończonej wejściem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę (1346 m n.p.m.). Od rana pielgrzymi szli w wielu grupach kilkoma trasami wiodącymi na szczyt. Wchodząc odprawiano kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Wejście i powrót trwały kilka godzin. Wejściu na Tarnicę towarzyszyła dobra pogoda. Wiał słaby wiatr, była dobra widoczność. Wędrówkę utrudniało natomiast błoto, występujące miejscami na szlakach wiodących na szczyt.

Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę mają wieloletnią tradycję. W 1987 roku grupa turystów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie potajemnie wniosła na szczyt elementy 6,5-metrowego krzyża. Krzyż postawiono dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach oraz jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Wkrótce stał się celem wielkopiątkowych pielgrzymek.

Wadowice

Rodzinne miasto Jana Pawła II - Wadowice - też wspomina. Choć nie ma specjalnych uroczystości, wierni modlą się w bazylice i pod domem rodzinnym Karola Wojtyły przy ulicy Kościelnej. Przed pomnikiem papieża na wadowickim rynku wierni zapalają też znicze. Wieczorem ulicami miasta przejdzie droga krzyżowa. Po niej w bazylice zostanie odprawiona liturgia Wielkiego Piątku. Oficjalne obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II przeniesiono na 9. i 10. kwietnia.

Giewont

Grupa młodych zakopiańczyków wniesie na Giewont lampy halogenowe i agregat prądotwórczy, aby tradycyjnie już o godzinie 21.37 rozświetlić krzyż w hołdzie Janowi Pawłowi II. Zakopiańczycy planują dotarcie na szczyt przed godziną 20. Wyruszyli w południe, wędrówka zajmie im około ośmiu godzin. Krzyż będzie oświetlony od godziny śmierci Jana Pawła II - 21.37 do momentu, kiedy wypali się zapas benzyny. Inicjatorzy przedsięwzięcia szacują, że paliwa wystarczy na oświetlenie krzyża przez całą noc.

Pierwszy raz krzyż na Giewoncie został rozświetlony przez zakopiańczyków w 2005 roku, podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II. W tym roku efekt oświetlenia będzie jednak słabo widoczny. W Tatrach panują trudne warunki atmosferyczne - pada śnieg i zalega gęsta mgła. Wszystkie szlaki powyżej schronisk są pokryte śniegiem.

Beskidy

Duże ognisko - upamiętniające rocznicę - zapłonie późnym wieczorem przed krzyżem milenijnym na Matysce w Beskidach. Ogień zostanie wzniecony od płomienia z grobu Jana Pawła II, który dwa lata temu przywieźli członkowie sztafety włoskich biegaczy. Od tego czasu przechowują go redemptorystki z klasztoru w Bielsku-Białej. Czuwanie modlitewne i rozpalenie ogniska poprzedzi droga krzyżowa, którą wzdłuż stacji usytuowanych na drodze wiodącej na szczyt Matyski, poprowadzi ksiądz Ryszard Kubasiak z parafii w Radziechowach-Wieprzu.

Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina papieski pastorał Jana Pawła II. Symbol widoczny jest z wielu miejscowości Beskidów.

W innych rejonach Beskidów rocznica śmierci - ze względu na uroczystości Wielkiego Piątku - zostanie upamiętniona później. Ognisko zwane "Płomieniem Pamięci" zapłonie na Groniu Jana Pawła II 9 kwietnia o godzinie 21.37. Jego rozpalenie poprzedzi msza święta. Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leży u podnóża Leskowca, najwyższego szczytu w Beskidzie Małym. Miejsce to było często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły. Wcześniej jeszcze, jako gimnazjalista, przychodził tu z pobliskich Wadowic.

Wielki Piątek jest jedynym w roku dniem, kiedy w Kościele katolickim nie odprawiane są msze. W związku z tym msze święte w intencji beatyfikacji Jana Pawła II będą celebrowane 10 kwietnia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)