PolskaWieczorami nasze umysły pracują sprawniej

Wieczorami nasze umysły pracują sprawniej

Godziny popołudniowo-wieczorne są porą dnia, w której ludzie najskuteczniej wykorzystują magazyn pamięci długotrwałej - dowodzą badania Prof. Wandy Ciarkowskiej z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

19.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Ten rodzaj pamięci ma szczególne znaczenie dla naszego przystosowania do otoczenia, gdyż właśnie w pamięci długotrwałej przechowywana jest wiedza potrzebna do radzenia sobie w życiu. Okazało się, że najkorzystniejsze dla zapamiętywania i przechowywania informacji były godziny wieczorne. I to niezależnie od tego, czy badana osoba była typem "sowy" (chronotyp wieczorny), czy "skowronka" (chronotyp poranny).

Oznacza to, że w godzinach popołudniowo-wieczornych umysł najefektywniej przetwarza informacje. Stwierdzono też, że osoby o preferencjach do aktywności wieczornej ("sowy") posiadają skłonności ekstrawertyczne, charakteryzują się większą podatnością na depresje oraz mają nasiloną potrzebę poszukiwania doznań.

To, co odróżnia Polaków od obcokrajowców, to chronotyp mężczyzn. W Polsce panowie wykazują silniejszą niż kobiety tendencję do aktywności porannej. Nie wiadomo tylko, czy jest to wynik cech osobniczych, istniejących schorzeń, czy przystosowania społecznego. (kar)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)