Więcej zapłacimy za zakupy. Nowe przepisy wkrótce wejdą w życie

Za kilka miesięcy zostawimy więcej pieniędzy w sklepowych kasach. Ma to związek z nowym unijnym przepisem, który wkrótce wchodzi w życie. Okazuje się jednak, że część kwoty będzie można odzyskać.

Wkrótce za zakupy zapłacimy więcej. Wszystko za sprawą unijnych przepisów
Wkrótce za zakupy zapłacimy więcej. Wszystko za sprawą unijnych przepisów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jollier_
oprac. JUL

21.06.2024 | aktual.: 21.06.2024 21:47

Od 1 stycznia 2025 r. za każdy zakup towarów w opakowaniach podlegających pod system kaucyjny, zapłacimy więcej. Nie jest to jednak kolejny podatek, a kaucja, którą możemy odzyskać.

System kaucyjny ma zwiększyć liczbę opakowań podlegających recyclingowi zmniejszyć ilość odpadów. Zgodnie z unijnym przepisem, przedsiębiorstwa, które wypuszczają na rynek opakowania objęte systemem kaucyjnym, będą musiały odzyskać 77 proc. z nich w 2025 r., a aż 90 proc. w 2028 r.

Do pobierania kaucji za opakowania i butelki zobligowane będą wszystkie sklepy, zarówno supermarkety, jak i małe osiedlowe sklepiki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiadomo, ile dopłacimy do zakupów

Chociaż nowe przepisy wejdą w życie za niemal pół roku, to już teraz wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za poszczególne opakowania. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów zapłacimy 50 groszy kaucji. Tyle samo zostanie nam doliczone za każdą puszkę o pojemności do jednego litra.

Za szklane butelki o pojemności do 1,5 litra doliczona zostanie natomiast kaucja wysokości 1 złotego.

Jak odzyskać kaucję?

Zanim jednak stracimy nerwy podczas codziennych zakupów, warto pamiętać, że to zwrotna kaucja. Aby ją odzyskać, należy pamiętać o wrzuceniu zużytego opakowania do specjalnego automatu. "To od ciebie zależy, czy wyrzucisz puste opakowania, czy zwrócisz je do sklepu" - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Żeby dokonać zwrotu opakowań, nie będzie potrzebny paragon. Do umieszczenia odpowiednich automatów zobligowane będą sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Punkty, w których będziemy mogli odzyskać kaucję, będą mogły również powstać w mniejszych sklepach oraz poza obiektami handlowymi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (308)