PolskaWięcej Polaków chorych psychicznie - co zrobi rząd?

Więcej Polaków chorych psychicznie - co zrobi rząd?

Od kilkunastu lat stale następuje wzrost zachorowalności na zaburzenia psychiczne. W latach 2009-2013 będzie realizowany Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - informuje Ministerstwo Zdrowia. Projekt rozporządzenia w sprawie programu trafił do konsultacji społecznych. Jego główne cele to: promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych.

Jak napisano w uzasadnieniu, program ma na celu zapewnienie chorym wielostronnej, zintegrowanej i dostępnej opieki zdrowotnej i innych form pomocy. Ma on także unowocześnić opiekę oraz pomóc w rozwoju badań naukowych i tworzeniu systemów informacji koniecznych do skutecznej ochrony i zapobiegania zaburzeniom zdrowia psychicznego.

Resort zdrowia podkreśla, że od początku lat dziewięćdziesiątych następuje sukcesywny wzrost zachorowalności na zaburzenia psychiczne. Powodują to zmiany społeczno-ekonomiczne, których wynikiem jest pojawienie się nowych zagrożeń dla zdrowia psychicznego w postaci biedy, bezrobocia oraz braku poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego, socjalnego i zdrowotnego.

MZ zaznacza też, iż od wielu lat obserwowany jest deficyt kadr i środków w psychiatrycznej opiece zdrowotnej. Jest to wynikiem zaniedbań i marginalizowania tej dziedziny ochrony zdrowia.

Choroba psychiczna jak stygmat

Resort podkreśla, że istnieje konieczność zmiany nastawienia do zaburzeń psychicznych tak chorych, jak i ich otoczenia. "Do tej pory określenie 'chory psychicznie' ma charakter stygmatyzujący, co znacząco zmniejsza szanse na zapobieganie skuteczne leczenie zaburzeń psychicznych" - napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Również z danych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wynika, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba Polaków cierpiących na zaburzenia psychiczne. Eksperci podkreślają, że obecny system opieki psychiatrycznej wymaga istotnych przekształceń.

Aż o 73% wzrósł wskaźnik osób zgłaszających się z zaburzeniami psychicznymi do opieki ambulatoryjnej (dane z lat 1997-2006). Natomiast wskaźnik wymagających opieki całodobowej wzrósł w tym samym czasie o 41%. Najczęściej do poradni i szpitali trafiają osoby z zaburzeniami alkoholowymi oraz z depresją.

W polskich placówkach psychiatrycznych w 2006 r. pomoc otrzymało tylko 4% ludności (około 150 tys. osób). Średnia europejska wynosi 11%.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)