Trwa ładowanie...

Więcej niż legitymacja. Unia Europejska ma niespodziankę dla studentów

Wielu studentów i wykładowców w UE korzysta z ofert mobilności, ale muszą się przy tym mierzyć z formalnościami związanymi m.in. z zatwierdzaniem przedmiotów lub uznawaniem punktów zaliczeniowych. Chcemy ten proces uprościć i zmodernizować - zapowiada w WP Mariya Gabriel, unijna komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Mariya GabrielMariya GabrielŹródło: Komisja Europejska, fot: Jennifer Jacquemart
d43v69l
d43v69l

Z okazji 35. urodzin programu Erasmus+ postanowiliśmy się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czego potrzebujemy. Prostego systemu potwierdzania tożsamości i statusu studenta, umożliwiający bezpośredni dostęp do usług studenckich w całej UE? Powiązania z bezpieczną cyfrową wymianą informacji o studentach między instytucjami szkolnictwa wyższego uczestniczącymi w programie Erasmus+? To sprawi, że udział w programie Erasmus+ będzie jeszcze łatwiejszy dla tych, którzy chcą wyjechać za granicę na studia lub staż albo wziąć udział w wymianie pracowników naukowych i dydaktycznych we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu.

Tak właśnie powstała inicjatywa dotycząca europejskiej legitymacji studenckiej. Prowadzimy w jej ramach cyfryzację wszystkich elementów związanych z organizacją mobilności studentów Erasmusa, począwszy od udzielania informacji i procesu składania wniosków, aż po uznawanie punktów zaliczeniowych – od wymiany danych o studentach po cyfrowe podpisywanie dokumentów.

Stworzyliśmy narzędzie, które gwarantuje bezpieczną wymianę informacji i umożliwia studentom płynne przemieszczanie się między instytucjami szkolnictwa wyższego. Legitymacja może posłużyć też w wielu innych celach np. do zapewnienia studentom dostępu do zajęć online i innych usług świadczonych przez uczelnie niebędące ich instytucją macierzystą. Początek jest obiecujący: już 2,6 mln studentów przekształciło swoje legitymacje na profil europejski. Do 2025 r. wszyscy studenci w Europie powinni mieć dostęp do korzyści związanych z tą legitymacją, w tym dostęp do bibliotek, transportu i zakwaterowania lub zniżek na wydarzenia kulturalne w całej UE.

d43v69l

Aby umożliwić studentom potwierdzanie swojego statusu w różnych krajach i instytucjach, potrzebny był bezpieczny i wiarygodny cyfrowy identyfikator studenta. Dlatego Komisja Europejska wprowadziła system tożsamości studenckiej (eID), który zapewnia lokalne uwierzytelnianie i globalny dostęp do usług.

Obok legitymacji i eID istnieje jeszcze aplikacja Erasmus+. Dzięki niej studenci mają łatwy dostęp do informacji, które mogą im się przydać przed wyjazdem, w jego trakcie i po zakończeniu. Aplikacja stanowi również internetową przestrzeń spotkań, w której studenci mogą się kontaktować i wymieniać doświadczeniami. To ulepszone narzędzie udostępniliśmy w 2021 r. i dotychczas pobrało je już ponad 160 tys. studentów.

Więcej niż legitymacja. Ułatwienie dla studentów Erasmusa

Podczas rozmów ze studentami z całej UE mogliśmy usłyszeć, jak te działania wpłynęły na ich doświadczenia w ramach programu Erasmus+. Moją uwagę zwróciła relacji Katarzyny Ronowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która w semestrze zimowym 2021/22 studiowała w Coimbrze w Portugalii:

Dzięki cyfrowemu zarządzaniu moją mobilnością cały proces był nieco łatwiejszy. Po pierwsze, jeszcze przed wyjazdem nie musiałam chodzić do biura uniwersyteckiego za każdym razem, gdy potrzebny był dodatkowy dokument. Nie trzeba też było ponownie drukować porozumienia o programie zajęć po wprowadzeniu do niego zmian, co jest korzystne nie tylko dla studentów, lecz także dla środowiska. Prostszy jest również kontakt z instytucją przyjmującą. Ponieważ dokumenty są dostępne online, nie musiałam się martwić o zabranie ich wszystkich ze sobą i obawiać, że któregoś zapomnę. Bardzo się cieszę, że procedura składania wniosków, a także wszystkie późniejsze kwestie administracyjne związane z mobilnością odbywają się teraz przez internet. Jest to bardzo wygodne zarówno dla studentów, jak i dla uczelni. Moim zdaniem jedyna wada polega na tym, że po powrocie wciąż trzeba było przywieźć na uczelnię macierzystą papierowe oryginały wszystkich dokumentów, ale być może z czasem się to zmieni.

Szukaliśmy również sposobów usprawnienia procedur administracyjnych. W związku z tym włączyliśmy do inicjatywy sieć "Erasmus bez papieru". Obecnie za jej pośrednictwem ponad 3 tys. instytucji szkolnictwa wyższego w całej UE wymienia się danymi online, podpisuje z innymi uniwersytetami umowy o współpracy i zawiera ze studentami porozumienia o programie zajęć. Do 2023 r. chcemy połączyć w ten sposób wszystkie szkoły wyższe w UE.

d43v69l

Mariya Gabriel – unijna komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży

Fach w ręku to za mało. Szkoły branżowe stawiają na naukę języków za granicą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43v69l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v69l
Więcej tematów