Trwa ładowanie...
d4cv2fe

Widmo Escobara krąży po Ameryce Łacińskiej

Share
d4cv2fe
Pablo Escobar, najsłynniejszy handlarz narkotyków
Źródło: Pablo Escobar, najsłynniejszy handlarz narkotyków

Służby specjalne Stanów Zjednoczonych odegrały główną rolę w złapaniu i zabiciu kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara - poinformował dziennik The Philadelphia Inquirer. Tymczasem kolumbijska gazeta Cambio twierdzi, że rodzina Escobarów finansowała pierwszą kampanię wyborczą prezydenta Peru, Alberta Fujimoriego.

Inquirer przez 2 lata prowadził śledztwo dotyczące śmierci Escobara. Wynika z niego że w sprawę najsłynniejszego handlarza narkotyków zaangażowane były FBI, CIA, DEA, a nawet amerykańscy komandosi z Delta Force i Navy Seals.

Do złapania Escobara Kolumbia stworzyła specjalną grupę, która była trenowana przez służby specjalne USA. Gazeta ujawnia jednak, że grupa ta miała także powiązania ze "szwadronami śmierci" Escobara - Los Pepes. Zdaniem gazety może to tłumaczyć dlaczego szefowi kartelu z Medellin tak długo udawało się uniknąć aresztowania.

d4cv2fe

Escobar zginął w strzelaninie 2 grudnia 1993 r. Wg Inquirer handlarz narkotyków został zabity strzałem w tył głowy. Dotąd uważano, że został trafiony w czasie wymiany ognia.

Roberto Escobar
Źródło: Roberto Escobar

Tymczasem kolumbijskie gazety zamieszczają inną sensacyjną wiadomość dotyczącą Pablo Escobara. Według mediów pierwszą kampanię wyborczą Fujimoriego wsparł finansowo kartel z Medellin.

Doradca przyszłego prezydenta Peru, Vladimiro Montesinos wielokrotnie odwiedzał Escobara w jego ekskluzywnej posiadłości Hacienda Nápoles. W wywiadzie dla kolumbijskiego tygodnika Cambio, brat Pabla, Roberto powiedział, że Montesinosowi wręczono milion dolarów. Ponoć Fujimori po wyborze na urząd prezydenta zadzwonił do Escobara i osobiście podziękował mu za finansowe wsparcie.

Prezydent Peru Alberto Fujimori zaprzeczył, że miał jakiekolwiek związki z handlarzami narkotyków, a także, że brał od nich pieniądze. (mag)

d4cv2fe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cv2fe
Więcej tematów