Trwa ładowanie...
10-01-2015 10:17

Wichury w całej Polsce - połamane drzewa, uszkodzone dachy

Setki połamanych drzew, zerwane linie energetyczne, uszkodzone dachy i samochody - to bilans wichur, które przechodzą nad Polską. Tylko w piątek, w całym kraju, strażacy interweniowali 787 razy. W sobotę w całym kraju synoptycy również ostrzegają przed silnym wiatrem. Początkowo wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, od zachodu wzmagający się do silnego (do 45 km/h), a na wybrzeżu do bardzo silnego (do 60 km/h). Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią wieczorem i będą osiągać od około 70 km/h na krańcach wschodnich do 90 km/h(lokalnie 100 km/h) na pozostałym obszarze kraju oraz do 110 km/h na wybrzeżu.

Wichury w całej Polsce - połamane drzewa, uszkodzone dachyŹródło: WP.PL, fot: Internauta Rysiek16t
dekvm9f
dekvm9f

- Najtrudniejsza sytuacja była w woj. dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim. Wiele akcji mieliśmy też na Śląsku, w Małopolsce i w woj. opolskim - powiedział w sobotę rano rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

- Nasze akcje najczęściej związane były z usuwaniem połamanych drzew, konarów z ulic i dróg. Zabezpieczaliśmy też uszkodzone lub zerwane przez wiatr dachy; m.in. w Moszczenicy w woj. łódzkim, gdzie wichura uszkodziła dach hali magazynowej - dodał Frątczak.

Silny wiatr uszkodził też lub zerwał wiele linii energetycznych. Najtrudniej pod tym względem było w woj. lubuskim i dolnośląskim. W powiecie żagańskim (woj. lubuskie) strażacy przy pomocy agregatu zasilali respirator, do którego w jednym z domów podłączone jest dziecko.

dekvm9f

Lubuscy strażacy odnotowali minionej doby 170 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najbardziej skutki odczuli mieszkańcy Żar i okolicznych miejscowości, którzy na wiele godzin zostali pozbawieni prądu. Z danych straży pożarnej wynika, że w piątek o godz. 22.30 bez prądu było 248 miejscowości, łącznie ponad 45 tys. mieszkańców. Jak poinformowano w Oddziale Dystrybucji Zielona Góra spółki Enea, w sobotę rano energii elektrycznej pozbawionych było jeszcze około stu miejscowości, a w nich około 7,2 tys. osób. Usunięcie wszystkich awarii potrwa cały dzień.

- Według meteorologów najsilniej wiać będzie na północy i w górach - przypomniał Frątczak.

Strażacy apelują, by przed wichurami usunąć ciężkie przedmioty z balkonów i parapetów. - Jeśli silnie wieje, a jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków czy słupami linii energetycznych. Starajmy się nie parkować aut pod drzewami - powiedział Frątczak.

Strażacy i policjanci apelują też do kierowców, by dostosowywali prędkość do warunków na drodze. - Silny podmuch wiatru, szczególnie przy wyjeździe z terenu zabudowanego lub zalesionego, może doprowadzić do utraty panowania nad autem - powiedział Frątczak.

dekvm9f

W sobotę i niedzielę też będzie wiało

W sobotę w całym kraju zachmurzenie będzie całkowite lub duże, wieczorem na wybrzeżu większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, a w rejonach podgórskich Karpat oraz na krańcach północno-wschodnich kraju początkowo deszczu ze śniegiem i śniegu. W szczytowych partiach Sudetów i Beskidów opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, a wysoko w Tatrach opady śniegu.

Wieczorem na wybrzeżu, Pomorzu oraz zachodzie Mazur miejscami burze. Temp. maks. od 2 st. na Suwalszczyźnie, około 9 st. w centrum, do 12 st. na Dolnym Śląsku.

W całym kraju synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem. Początkowo wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, od zachodu wzmagający się do silnego (do 45 km/h), a na wybrzeżu do bardzo silnego (do 60 km/h). Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią wieczorem i będą osiągać od około 70 km/h na krańcach wschodnich do 90 km/h(lokalnie 100 km/h) na pozostałym obszarze kraju oraz do 110 km/h na wybrzeżu. Wiatr początkowo zachodni, później południowo-zachodni, a po południu od zachodu skręcający na zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 120 km/h, a na szczytach Sudetów do 140 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z postępującymi od północnego zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Opady deszczu, od północy kraju przechodzące w przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Beskidach i Sudetach opady deszczu przechodzące w opady śniegu, w Tatrach opady śniegu. Na Pomorzu, Mazurach oraz w centrum kraju miejscami możliwe burze. Temp. min. od -1 st. na krańcach północno-wschodnich do 2 st., 3 st. na krańcach zachodnich i wybrzeżu; w rejonach podgórskich około -2 st. Wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 50 km/h), a na wybrzeżu bardzo silny (od 50 do 70 km/h). Wiatr zachodni, na wschodzie początkowo południowo-zachodni. Porywy wiatru od 80 km/h na południu Polski do 110 km/h na wybrzeżu oraz do 120 km/h wysoko w górach. Na południu kraju po północy wiatr nieco osłabnie.

dekvm9f

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Temp. maks. od 1 st. do 4 st.; w rejonach podgórskich około -1 st. Wiatr z kierunków zachodnich, na południu umiarkowany i dość silny, na pozostałym obszarze dość silny i silny (35 km/h do 50 km/h), a na wybrzeżu silny i bardzo silny (od 50 km/h do 70 km/h). Porywy wiatru od 60 km/h, 70 km/h na południu kraju, około 80 km/h w centrum, do 110 km/h na wybrzeżu; wysoko w górach do 100 km/h.

dekvm9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dekvm9f
Więcej tematów