Trwa ładowanie...

Wichury, śnieżyce, powodzie i pożary. Ta zima da Europie popalić

Prognoza długoterminowa ma wiele wspólnego z wróżeniem z fusów. Ale jeśli bierze się za nią serwis znany ze skuteczności w przewidywaniach, nie warto jej lekceważyć. Synoptycy z AccuWeather nie mają wątpliwości - zima da w tym roku popalić mieszkańcom Europy.

Share
Wichury, śnieżyce, powodzie i pożary. Ta zima da Europie popalić
Źródło: PAP/EPA, Fot: DREW ANGERER
dhpkw8k

Amerykanie wyróżnili sześć dominujących typów pogody, która czeka mieszkańców Starego Kontynentu w sezonie zimowym. Polska znajdzie się pod wpływem aż czterech z nich.

Częste sztormy u wybrzeży Morza Północnego

Wietrznie, zimno i mokro będzie na Wyspach Brytyjskich, w zachodniej Skandynawii i północnej części Francji i Niemiec, a także na północno-zachodnich krańcach Polski. Za taką pogodę maja odpowiadać sztormy, które zimą mają królować na Atlantyku. Synoptycy przewidują, że najwięcej wichur wystąpi na przełomie stycznia i lutego.

Główny meteorolog AccuWeather Tyler Roys zapowiada, że środkowej części Wielkiej Brytanii należy nawet spodziewać się powodzi. Uspokaja jednak, że Wyspom nie grozi powrót "bestii ze wschodu", czyli fali mrozów i śniegu, która nawiedziła je na przełomie lutego i marca tego roku. Tak zimno nie było tam od 1991 roku.

dhpkw8k

Francuzi i Niemcy od Nowego Roku mogą spodziewać się bardziej mokrej i cieplejszej zimy niż zazwyczaj. Synoptycy przestrzegają przed wichurami i gwałtownymi opadami.

Ciepło i sucho na południu

Sztormy znad Atlantyku mają też zatrzymać zimne masy powietrza z dala od południa kontynentu. Wilgoć przez większość zimy zatrzyma się przed wybrzeżami Morza Śródziemnego i Adriatyku.

Sezon zimowy ma być tym samym wyjątkowo ciepły i suchy części Półwyspu Iberyjskiego. Jako że koniec lata i jesień przyniosły sporo deszczu od Portugalii po Bałkany, zagrożenie suszą nie będzie zimą wysokie. Jednak sytuacja wczesną wiosną może być pod tym względem bardzo niebezpieczna.

dhpkw8k

Biała, mroźna zima w środkowo-wschodniej Europie

Wschodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego ma być granicą między wilgotną i chłodną zimą a "uderzeniami zimna". Synoptycy przewidują, że zimne powietrze znad Syberii będzie incydentalnie wdzierać się w głąb kontynentu. W połączeniu z wilgocią płynącą znad Atlantyku może jednak powodować spore opady śniegu. Duże burze śnieżne mają występować pod koniec stycznia i w lutym.

Zobacz także: Śnieg na Kasprowym Wierchu. Mógł niejednego zaskoczyć

Polska przez większość zimy znajdzie się właśnie w strefie "wilgotnej i chłodnej" zimy, ale wschód naszego kraju mają nawiedzać częściej kontynentalne mrozy. Krańce północno-zachodnie będą zaś pod wpływem silnych wiatrów znad Atlantyku. Ciepłe i suche powietrze z południa zatrzyma się akurat na południe od Tatr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhpkw8k

Podziel się opinią

Share
dhpkw8k
dhpkw8k
Więcej tematów