Wichury nad Wielkopolską zrywały dachy i powalały drzewa
Wielkopolscy strażacy odnotowali ponad 200 interwencji związanych z silnym wiatrem, którego prędkość przekraczała 100 km/h. O godz. 6.00 rano 14 tysięcy gospodarstw w województwie było pozbawionych prądu.
Wichury zaczęły się wczoraj około godz. 16.30. W Środzie Wielkopolskim mówi się nawet o trąbie powietrznej, która zrywała dachy. Do uszkodzeń budynków (głównie dachów i opierzeń) doszło także m.in. w Olszewie, Henrykowie, Pyzdrach, Gliniankach, Wąsowie, Michorzewie, Łukomiu i Bukowym.
Jednym z powiatów, w których odnotowano najwięcej interwencji, był powiat poznański, gdzie straży interweniowali w ciągu kilkunastu ostatnich godzin 40 razy.
- Wiatr łamał konary i gałęzie drzew, które spadały na ulice i chodniki. Przy ul. Wojskowej w Poznaniu drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód – relacjonuje w rozmowie z Wirtualną Polską Michał Kucierski, rzecznik prasowy poznańskiej straży pożarnej. – Poza tym dochodziło też do uszkodzeń budynków, np. w Siekierkach i Kostrzynie wichura zerwała dachy. Na szczęście nie odnotowano żadnych poszkodowanych osób – dodaje.
Przewracające się pod wpływem wiatru wiejącego z prędkością przekraczająca 100 km/h drzewa uszkadzały także linie energetyczne.
- Dziś o godzinie 6:00 bez prądu pozostawało ponad 14 tysięcy odbiorców w Wielkopolsce. W związku z zanikiem napięcia z powodu zerwanych trakcji elektrycznych i przewróconych na drzewa torów odnotowano też 40 zdarzeń w ruchu kolejowym. Nie odnotowano utrudnień w ruchu lotniczym – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W środę rano wiatr nie był już tak silny, ale według ostrzeżeń IMGW wieczorem znów należy spodziewać się podobnych wichur. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego ostrzega i apeluje, by nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych, zabezpieczyć okna i balkony oraz w miarę możliwości ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz w trakcie wichury.
Wszystkie komunikaty ostrzegawcze dostępne są poprzez Regionalny System Ostrzegania http://www.poznan.uw.gov.pl/regionalny-system-ostrzegania.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">