Trwa ładowanie...
31-01-2013 12:37

Wichury nad Polską - jest ofiara śmiertelna

Wichury nad Polską. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, najbardziej odczuwalnym w województwach zachodnich. Na Bałtyku panuje sztorm. Na Dolnym Śląsku zginął pracownik leśny, przygnieciony zwalonym przez wiatr drzewem. Sztorm panuje na Bałtyku. Wiatr na Środkowym Pomorzu nad ranem osiągał prędkość nawet 120 kilometrów na godzinę.

Wichury nad Polską - jest ofiara śmiertelnaŹródło: AFP, fot: Richard Bouhet
d1976qb
d1976qb

Teraz jest już spokojniej - wiatr traci na sile z każdą kolejną godziną - informuje Jerzy Duczmal oficer portu w Ustce. Ma prędkość 17 metrów na sekundę, w porywach do 20 czyli 8 - 9 w skali Beauforta.

W ramach pogotowia sztormowego dyżurne służby portowe na bieżąco kontrolują sytuację meteorologiczną. Sytuacja na Bałtyku uspokoi się jeszcze dzisiaj do godziny 15. Wichura spowodowała już jedną tragedię. Na Dolnym Śląsku zginął pracownik leśny, przygnieciony zwalonym przez wiatr drzewem.

Przekroczony stan alarmowy na Odrze

Ostrzeżenia o przekroczeniu stanów ostrzegawczych wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia dotyczą województw opolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Poziom wód wzrasta też na Żuławach Elbląskich, ale nie ma tam zagrożenia powodzią. O przekroczeniu stanu alarmowego na Odrze poinformowały służby województwa zachodniopomorskiego.

Wysoka temperatura i padający deszcz podniosły w ciągu ostatniej doby stan rzek od kilku centymetrów do nawet pół metra. Poziomy wód są jeszcze dalekie od ostrzegawczych, wały przeciwpowodziowe są w dobrym stanie, ale o rozwoju sytuacji na Żuławach jak zawsze o tej porze roku decyduje pogoda - mówi Bogdan Szymanowski, dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu i dodaje, że zagrożenie powodziowe panuje na Żuławach przez cały rok.

d1976qb

Na drugim końcu Polski, na Dolnym Śląsku w nocy zanotowano w regionie 12 stanów alarmowych poziomu rzek. Teraz jest 10. Przy wczorajszych temperaturach nawet do 14 stopni śnieg gwałtownie topił się, do tego jeszcze padał deszcz.

Na Dolnym Śląsku zanotowano też 21 stanów ostrzegawczych, między innymi we Wrocławiu nieznacznie na Ślęzie. W dwóch gminach: Zagrodno i Nowogrodziec od wczoraj obowiązuje alarm powodziowy. Sytuacja normalizuje się, woda w rejonach górskich już opada, rośnie jeszcze na nizinach.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże, jedynie na południowym zachodzie kontynentu zaznacza się wpływ wyżu z rejonu Atlantyku. Polska jest na skraju rozległego niżu z ośrodkami nad północną Skandynawią, Wyspami Brytyjskimi i Niemcami. Z zachodu napływać będzie polarnomorska masa powietrza.

Czwartek

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Okresami przelotne opady deszczu, a na północnym wschodzie kraju także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 stopni na północnym wschodzie Polski do 8 stopni na południowym zachodzie. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w północnej połowie także silny (30 km/h do 45 km/h), a na wybrzeżu bardzo silny (50 km/h do 65 km/h), wieczorem słabnący. Porywy wiatru: do 65 km/h na południowym wschodzie, od 70 km/h do 90 km/h na przeważającym obszarze kraju oraz do 100 km/h na wybrzeżu.

d1976qb

W nocy zachmurzenie duże. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju opady deszczu. Na pozostałym obszarze Polski opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Temperatura minimalna od -1 stopnia na północnym wschodzie do 3 stopni na południowym zachodzie. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, stopniowo słabnący.

Piątek

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, a na północnym wschodzie kraju również deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni na północnym wschodzie Polski do 6 stopni na południowym zachodzie. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim początkowo porywisty.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. W północnej połowie kraju opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W południowej połowie Polski opady deszczu, na Lubelszczyźnie możliwe opady marznące. Na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce opady okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowana suma opadów od 5 mm do 10 mm, na Dolnym Śląsku do 15 mm. Temperatura minimalna od -3 stopni na północnym wschodzie do 3 stopni na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, na wybrzeżu i zachodnim Pomorzu skręcający na północno-wschodni i północny.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1976qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1976qb
Więcej tematów