Trwa ładowanie...

Wiceszef partii Gowina został prezesem państwowej spółki. Jest historykiem z wykształcenia

Wiceprezes partii Jarosława Gowina - Karol Rabenda - od sierpnia jest prezesem państwowej spółki Międzynarodowa Korporacja Gwarancyjna. Jej działalność nadzoruje Ministerstwo Przedsiębiorczości z Jadwigą Emilewicz na czele, która również jest... wiceszefem partii Gowina "Porozumienie". Nowy prezes jest z wykształcenia historykiem.

Wiceszef partii Gowina został prezesem państwowej spółki. Jest historykiem z wykształceniaŹródło: PAP, fot: Roman Jocher
d3aj6up
d3aj6up

Rabenda został prezesem Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej w sierpniu 2018 roku. Spółka ma swoją siedzibę w Warszawie. Jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa. Nadzór właścicielski nad MFC sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Spółka zajmuje się m.in. organizowaniem źródeł finansowania i zabezpieczenia realizacji kontraktów handlowych i i inwestycyjnych w obrocie z zagranicą. Według naszych informacji, Rabenda na stanowisku prezesa zarobi kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Spółka jeszcze do niedawna była nadzorowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Po likwidacji resortu swoim nadzorem jej działalność objął resort przedsiębiorczości.

Wychowanek Korwina, współpracownik Gowina

Rabenda z wykształcenia jest historykiem, a także specjalistą ds. nieruchomości. Przez wiele lat swojej politycznej kariery był związany z Januszem Korwinem-Mikke. W latach 2008 -2012 był szefem gdańskich struktur Unii Polityki Realnej. A w 2015 roku współtworzył partię KORWIN. Startował w 2015 r. z jej list do Sejmu, ale się nie dostał. Przez wiele lat był też związany ze Stowarzyszeniem "Republikanie", w którym współpracował z byłym posłem PiS Przemysławem Wiplerem. Jednak najbardziej efektywną współpracą okazała się być ta z obecnym wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem. Przy jego boku Rabenda awansował na wiceprezesa partii Porozumienie, która wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy. Funkcję wiceprezesa partii pełni również Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, uważana za najbardziej zaufaną współpracowniczkę Jarosława Gowina w rządzie.

Zobacz także: Paweł Kukiz: po płaczu nad biedą Gowina zabrakło mi łez

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż według ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 roku, Rabenda nie powinien w ogóle pełnić funkcji prezesa zarządu państwowej spółki. W artykule 22 wspomnianej ustawy, w "Wymogach dla członków organów zarządzających" czytamy: "Członkiem organu zarządzającego spółki (…) nie może być osoba, która wchodzi w skład organu partii politycznej reprezentującego partię polityczną na zewnątrz oraz jest uprawniona do zaciągania zobowiązań". Ustawa nie przewiduje jednak sankcji za złamanie tego przepisu.

d3aj6up

Prezes odcina się od nepotyzmu

W rozmowie z nami Rabenda twierdzi, że przepisów prawa nie złamał. – W statucie naszej partii jest zapisane, że tylko Jarosław Gowin reprezentuje partię na zewnątrz. Ja jako wiceprezes wypowiadam się jedynie w mediach, a nie reprezentuje partii na zewnątrz – mówi nam Rabenda.

- Ani minister Jadwiga Emilewicz, ani wicepremier Jarosław Gowin nie mieli wpływu na moją obsadę. Był konkurs, miałem kontrkandydata. Rada nadzorcza wybrała moją kandydaturę – dodaje.

- Wolałbym pytania w formie pisemnej, niż taką formę rozmowy, przez telefon – mówi na koniec. I dodaje, że umiejętności do kierowania spółką posiada. – Z wykształcenia jestem historykiem, ale od lat zajmowałem się nieruchomościami – mówi Rabenda.

d3aj6up

Zapewnienia pani minister

A co na to minister Jadwiga Emilewicz? - Rada Nadzorcza Spółki, a nie minister przedsiębiorczości i technologii, podejmuje wszystkie decyzje związane z przeprowadzaniem postępowań kwalifikacyjnych na członków Zarządu Spółki, w tym jego prezesa. Organ ten ustala też konkretną wysokość wynagrodzenia dla Prezesa Zarządu, na podstawie ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. W związku ze złożoną 25 lipca 2018 r. przez p. Pawła Kolczyńskiego rezygnacją z funkcji Prezesa Zarządu spółki Międzynarodowa Korporacja Gwarancyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zaistniała konieczność wszczęcia konkursu na to stanowisko. 8 sierpnia 2018 r., po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Prezesa Zarządu p. Karola Rabendę. Jak już wspominaliśmy, właściwym organem do udzielenia szczegółowych informacji w zakresie przebiegu postępowania kwalifikacyjnego, jest Rada Nadzorcza Spółki – napisało nam biuro prasowe resortu przedsiębiorczości i technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3aj6up
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aj6up
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj