Trwa ładowanie...

Wiceprezydent Gdańska: nocą przychodziły maile od służb. Adamowicz był rozpracowywany

Prezydenci Warszawy, Poznania, Sopotu oraz wiceprezydent Gdańska zaapelowali do premiera, NIK, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rzecznika Praw Obywatelskich o kontrolę w mediach publicznych oraz służbach specjalnych. Chcą wyjaśnienia okoliczności śmierci Pawła Adamowicza przez sejmową komisję śledczą.

Wiceprezydent Gdańska: nocą przychodziły maile od służb. Adamowicz był rozpracowywanyŹródło: Twitter, fot: rafał trzaskowski
d1q6gk8
d1q6gk8

W sobotę w warszawskim ratuszu prezydenci polskich miast Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy)
, Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania), Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Piotr Grzelak (wiceprezydent Gdańska) podpisali apel "o prawdę dla Pawła Adamowicza". Kierowany jest do premiera i instytucji publicznych. Samorządowcy stwierdzili, że chcą aby skontrolowano działania służb oraz TVP.

Byliśmy zastraszani

- Kiedy przygotowaliśmy się do kampanii samorządowej, której startował Paweł Adamowicz w urzędzie miasta w Gdańsku panowała atmosfera zastraszenia. W każdej chwili obawialiśmy się wejścia służb. Nocą otrzymywaliśmy maile od służb. Warto się zastanowić, czy były one elementem polityki zastraszenia. Czy w nocy prezydent Adamowicz był rozpracowywany - Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dodał, że należy sprawdzić czy liczne śledztwa przeciwko Adamowiczowi były inspirowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem telewizja publiczna wykorzystywała te doniesienia do tworzenia serii krytycznych materiałów. Ich liczba podkręcała hejt w Internecie.

Podsumowanie roli mediów publicznych

Wiceprezydent Gdańska oszacował, że od stycznia 2018 roku w kanałach publicznej telewizji: TVP Info, TVP Gdańsk, TVP oraz TVP wyemitowano kilka tysięcy krytycznych wobec Pawła Adamowicza materiałów. Powinny być one poddane ocenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

d1q6gk8

- Nikt nie odmawia prawa do kontroli samorządów. My pytamy, czy telewizja publiczna wykonywała te działania w ramach zasad etycznych, czy były zachowane wszystkie standardy. Chcemy mieć jasność, na jakie standardy się godzimy w naszym kraju - dodał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydenci podkreślili, że na ich apel powinien odpowiedzieć premier, Rzecznik Praw Obywatelskich a także prezes Najwyższej Izby Kontroli. Ponadto śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza powinno został poddane kontroli parlamentu, czyli komisji śledczej. - Zbigniew Ziobro nie jest najlepszą osobą do nadzorowania tej sprawy. Wznowił jedno ze śledztw przeciwko Adamowiczowi z pobudek politycznych - dodał Jacek Karnowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1q6gk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q6gk8
Więcej tematów