Trwa ładowanie...
jacek bogucki

Wiceminister rolnictwa ostro o parlamentarzystach. "Świńska opozycja"

Jan Bogucki otrzymał pytanie o rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski. Pozornie niewinne, posłużyło mu do ostrej krytyki opozycji. Dostało się również mediom.

Share
Wiceminister rolnictwa ostro o parlamentarzystach. "Świńska opozycja"
Źródło: Sejm.gov.pl
d1s1o1w

- Draństwem jest to, co robią media ostatnio, pisząc o produktach z terenów ASF, to draństwo i w ogóle sabotaż wobec polskiej gospodarki. Tylko zdrowe zwierzęta trafiają do przerobu, niezależnie od tego, z którego miejsca Polski, każde chore są utylizowane - mówił podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu wiceminister rolnictwa Jan Bogucki.

- O tym trzeba mówić, mówić głośno, nie wolno milczeć, jak dranie z mediów, próbują Polaków i opinię publiczną na świecie podburzać, tak jak ta drańska opozycja, świńska opozycja - dodał.

Na sali zawrzało. Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska również zareagowała. - Panie ministrze bardzo przepraszam... panie ministrze, bardzo proszę ważyć słowa - stwierdziła.

d1s1o1w

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus: Marek Kuchciński to masakryczny marszałek

- Świńska opozycja, nomen omen - dodał Bogucki. I podkreślił, że działania opozycji w kwestii ASF to "draństwo" i "świństwo".

Konserwy nie dla wszystkich. Ale dla wojskowych owszem

Sprawę konserw jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza". Jak ustaliła WP, w 2017 roku "tajne konserwy" otrzymało kilka jednostek wojskowych. W transakcji pierwszeństwo miały produkty z surowca pochodzącego ze stref świńskiego pomoru.

d1s1o1w

Zgodnie z rozporządzeniem ministra Jurgiela nawet zdrowe świnie pochodzące ze stref zagrożonych wirusem ASF miały być zabite, a ich zwłoki zutylizowane. Aby ograniczyć straty hodowców, minister rolnictwa w 2016 r. zmienił prawo. Od tej pory mięso można było ugotować, co sprawia, że wirus ASF ginie.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że ASF spowodował straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli szacowane na 140 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s1o1w

Podziel się opinią

Share
d1s1o1w
d1s1o1w
Więcej tematów