Trwa ładowanie...
d1w33pw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki: wszystko wskazuje na to, że ORP "Ślązak" nie zostanie wykonany w terminie

• Możliwe, że ORP "Ślązak" zostanie oddany do użytku później niż planowano
• Taką informację podał wiceszef MON Bartosz Kownacki
• Według oficjalnego terminu jednostka miała wejść do służby w 2016 r.
• Korweta była budowana od 2001 r., w międzyczasie przebudowana na patrolowiec
• Kownacki: będzie to najdroższy okręt patrolowy na świecie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ORP "Ślązak"
ORP "Ślązak" (Newspix, Fot: Michał Fludra)
d1w33pw

O możliwym opóźnieniu w pracach nad okrętem ORP "Ślązak" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki poinformował odpowiadając w Sejmie na pytanie posła Michała Cieślaka (PiS) związanego z kondycją finansową Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, w której zakładzie budowany jest patrolowiec.

- Stocznia Marynarki Wojennej to przykład z okresu naszej transformacji, jak można bardzo ważne i dobre zakłady zniszczyć i nie wykorzystywać ich potencjału - mówił Kownacki. Dodał, że Stocznia MW jest zakładem z 90-letnią tradycją, który "wykonuje zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, posiada w tym zakresie odpowiednie zdolności i jest konieczna dla zachowania bezpieczeństwa państwa".

- Ostatnie osiem lat to jest przykład tego, jak w tej sprawie nic nie zrobiono i pozwolono potencjał, który w tej stoczni drzemie, zniszczyć. To rzeczywiście narusza polską rację stanu - powiedział Kownacki. Według niego zła kondycja stoczni ma swoje korzenie także w działaniach wcześniejszych rządów.

d1w33pw

Wiceminister przypomniał, że w 2001 r. w Stoczni MW rozpoczęto projekt budowy korwety Gawron. - Początkowo miały to być dwie korwety z opcją możliwości budowy kolejnych pięciu. Pierwszą wyceniono na około 630 mln zł, plus do tego trzeba było dodać wart kilkaset milionów złotych zintegrowany system walki. Gdyby ten projekt wówczas był odpowiednio finansowany, bo od samego początku brakowało na niego pieniędzy i gdyby stocznia była prawidłowo zarządzana, dzisiaj byłby to jeden z kluczowych zakładów w Polsce - uważa Kownacki.

- Niestety, przez 16 lat nie skonstruowano jednej korwety. Dzisiaj, w 2016 roku, wiemy, że na czas nie zostanie wręcz skonstruowany i oddany do użytku okręt patrolowy, który miał zastąpić Gawrona - zaznaczył wiceszef MON. Przypomniał, że w 2013 roku podjęto decyzję, by - na bazie korwety Gawron - stworzyć okręt patrolowy. - Miał być on oddany do końca 2016 r. Będzie to najdroższy okręt patrolowy na świecie, ale nawet w tym terminie, wszystko wskazuje na to, że nie zostanie wykonany" - podkreślił Kownacki

Wiceminister przypomniał, że sama Stocznia MW w 2009 r. znalazła się w stanie tzw. upadłości układowej, a w 2011 r. stocznia została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. - To jest skandal. Przez cztery lata przedsiębiorstwo, które ma mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa jest w upadłości likwidacyjnej, która de facto powinna zakończyć się likwidacją zakładu, a nie trwać lat cztery. To by pozwoliło odbudować potencjał tej stoczni - powiedział.

ORP "Ślązak"

Patrolowiec "Ślązak" to okręt budowany od 2001 r., pierwotnie jako wielozadaniowa korweta typu Gawron. W lutym 2013 r. rząd, ze względu na cięcia budżetowe, zdecydował się przerwać program budowy korwety. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym postanowiono, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale w mniej zaawansowanej i tańszej wersji - jako patrolowiec.

d1w33pw

Wodowanie okrętu patrolowego ORP "Ślązak" miało miejsce w lipcu 2015 r. Ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak informował w czasie uroczystości, że jednostka wymaga jeszcze wyposażenia, konieczne jest też szkolenie załogi i - zgodnie z harmonogramem prac - okręt powinien "wejść do służby" pod koniec 2016 r.

ORP "Ślązak" ma nieco ponad 95 m długości. Silniki, w które został wyposażony, pozwolą mu osiągać prędkość powyżej 30 węzłów. Zgodnie z założeniami jednostka ma zostać wyposażona m.in. w armatę morską OTO Melara, dwie armaty Marlin-WS i cztery wyrzutnie pocisków rakietowych Grom, tak, by - poza patrolowaniem, mogła służyć m.in. zwalczaniu celów nawodnych i powietrznych.

d1w33pw

Podziel się opinią

Share

d1w33pw

d1w33pw
Więcej tematów