PolskaWiceminister MSZ: spór Brukseli z Polską jest obciążeniem dla całej Unii

Wiceminister MSZ: spór Brukseli z Polską jest obciążeniem dla całej Unii

Prezydent Andrzej Duda doprowadził do nowego otwarcia ws. reformy wymiaru sprawiedliwości i jeszcze bardziej utrudnił stawianie nieprawdziwych tez o braku instytucjonalnych gwarancji praworządności w Polsce - uważa wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Wiceminister MSZ: spór Brukseli z Polską jest obciążeniem dla całej Unii
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

18.10.2017 04:03

Minister Szymański pytany przez "Rzeczpospolitą", czy na częściowe rozładowanie kryzysu Polski z Brukselą miały wpływ weta prezydenta Andrzeja Dudy, odparł, że "powodów jest pewnie więcej". - Od początku (...) sporu, dla części polityków europejskich bezmyślne eskalowanie sporu z Polską było przejawem braku politycznej wyobraźni. Dziś widać to gołym okiem. Ten spór prowadzi do politycznego klinczu, który jest obciążeniem także dla Unii Europejskiej - uważa Szymański.

Jak zauważył, niedawna wizyta minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau w Warszawie, była okazją do "dobrej kilkugodzinnej rozmowy". - Mamy świadomość, jak wiele spraw w UE czeka na rozwiązanie. Takie rozwiązanie nie jest możliwe bez uznania interesów także Warszawy - podkreślił.

Szymański był także pytany o propozycje prezydenta Francji, Emmanuela Macrona ws. przebudowy strefy euro, powstania unii transferowej oraz propozycji powstania Europy "dwóch prędkości". - Z niecierpliwością czekam na stanowisko Niemiec, Holandii, Austrii czy Finlandii na francuskie propozycje podzielenia się odpowiedzialnością za kryzys zadłużeniowy niektórych państw. Nie dostrzegam entuzjazmu w tej sprawie - ocenił Szymański.

Jego zdaniem "w strefie euro może dojść do przemalowania instytucji, ale jakościowa zmiana jest dziś bardzo mało prawdopodobna".

Pytany, czy w najbliższych tygodniach można spodziewać się przełamania kwestii dotyczącej Puszczy Białowieskiej, powiedział, że "nadmierne upolitycznienie tego sporu, jest nieuzasadnione".

Odnosząc się do kwestii rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej i możliwości przystąpienia do V4 Austrii, ocenił, że "Grupa Wyszehradzka ma ukształtowane reguły współpracy i nie sądzi, by można ją było po prostu rozszerzyć".

Źródło artykułu:PAP
Andrzej Dudakryzysunia europejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)