Wiceminister ds. nauki: będziemy zachęcać wybitnych zagranicznych uczonych do pracy w Polsce
Zachęcanie wybitnych zagranicznych uczonych do pracy w Polsce oraz wprowadzenie systemu stypendiów podoktorskich - to niektóre z celów nowo powołanego podsekretarza stanu ds. nauki w Ministerstwie Edukacji i Nauki, prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego.
29.11.2005 | aktual.: 30.11.2005 00:05
Wiceminister ocenił, że pozyskanie środków na "przyciąganie umysłów" z zagranicy i sfinansowanie pracy takich uczonych w Polsce umożliwi wzrost nakładów na badania naukowe w Polsce w 2006 roku (postanowienie o zapewnieniu takiego wzrostu podjęła w marcu ubiegłego roku Rada Rozwoju Nauki i Technologii - organ doradczy premiera).
Kurzydłowski zaznaczył jednak, że nie będzie to wzrost nakładów tak duży, jakiego spodziewał się poprzedni minister nauki, Michał Kleiber. Nie będzie to wzrost o 40%, a co najwyżej o 25% - powiedział Kurzydłowski.
Wiceminister wyjaśnił, że owa "nadwyżka" funduszy na polską naukę zostanie rozdysponowana zgodnie z założeniami Krajowego Programu Ramowego (KPR), którego założenia przedstawiono we wrześniu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. Jak przypomniał, według KPR priorytetowe, czyli wymagające najwyższego dofinansowania, kierunki badawcze w Polsce to obecnie m.in.: medycyna transplantacyjna i regeneracyjna, optymalizacja rozwoju miast i regionów, zarządzenie kryzysowe w państwie i nanomateriały.
Kurzydłowski podkreślił, że zgodnie z jego intencją rok 2006 ma być rokiem promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Z tego co wiem, jest to także cel ministra edukacji i nauki Michała Seweryńskiego - dodał. Według Kurzydłowskiego wypromowanie dorobku polskich uczonych za granicą może pomóc im w zdobywaniu ważnych nagród, z Noblem włącznie.
Wiceminister przypomniał, że zgodnie z programem działania rządu premiera Marcinkiewicza, do zadań resortu edukacji i nauki należą m.in.: wspieranie patentowania wynalazków dokonanych w polskich jednostkach naukowych, aktywności międzynarodowej polskich naukowców, współpracy między sektorami nauki i gospodarki, a także wspieranie rozwoju karier i finansowanie badań wybitnych młodych naukowców.
Kurzydłowski zapowiedział także, że do jego nadrzędnych celów należeć będzie dbałość o zapewnienie jak najlepszej kariery zawodowej młodym naukowcom. Jednym ze środków ma być wprowadzenie stypendiów podoktorskich (tzw. "postdoc").
Mam plan, by w przyszłym roku ogłosić konkursy na stypendia, które osobom ze stopniem doktora umożliwią kontynuowanie działalności naukowej na etacie postdoca - poinformował. - Warunkiem będzie, aby kariera postdoca przebiegała w innym ośrodku niż ten, w którym naukowiec uzyskał stopień doktora.