Wiadomo, co z maseczkami. Rząd opublikował rozporządzenie
Rząd zdecydował ws. maseczek. Te nie będą już potrzebne na świeżym powietrzu, choć są wyjątki. Kiedy luzowanie obostrzeń wchodzi w życie? Właśnie opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.
Rząd opublikował w czwartek rozporządzenie ws. maseczek ochronnych. Nakaz ich noszenia, który obowiązywał od 10 października 2020, zostanie wkrótce zniesiony.
Zdejmiemy maseczki ochronne. Jest rozporządzenie
Zgodnie z zapisami rozporządzenia noszenie maseczek ochronnych na świeżym powietrzu nie będzie wymagane od 15 maja, jednak jest ograniczone czasowo do 5 czerwca. W pozostałych przypadkach utrzymany został nakaz noszenia maseczek:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego
- na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych
- na terenie nieruchomości wspólnych
- w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej
- w budynkach użyteczności publicznej
- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych ina targowiskach (straganach)
O tym, że rząd w czwartek 6 maja opublikuje rozporządzenie ws. maseczek ochronnych, informowaliśmy w Wirtualnej Polsce już w środę.
Zobacz także: Koronawirus. Nareszcie precz z maseczkami? Dr Fiałek wyraził zdecydowaną opinię
Warunkiem koniecznym do poluzowania obostrzeń w tej materii było zejście poniżej progu 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Ten został spełniony już 4 maja. Co prawda w kilku regionach liczba ta dalej przekracza 15 zakażeń, jednak średnia dla całego kraju jest bliska 13.
Rząd publikuje rozporządzenie. Co się zmieni?
Wtorkowe rozporządzenie zmienia nie tylko reguły noszenia maseczek. Łagodzenie restrykcji będzie stopniowe - oto, co znalazło się w nowych przepisach:
- hotele: od 8 maja dla gości udostępnia się nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie hotelowym; do 14 maja hotele tylko dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową, pod warunkiem dostarczania posiłków lub napojów gościom do pokoju hotelowego
- restauracje: od 15 maja będą mogły wznowić działalność stacjonarną, ale tylko w ogródkach gastronomicznych; od 29 maja do 5 czerwca prowadzenie działalności stacjonarnej będzie możliwe, pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 metra,
- kina i teatry: od 15 maja wznowią działalność na świeżym powietrzu pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami; - od 29 maja do 5 czerwca kina i teatry wznowią działalność w pomieszczeniach, pod warunkiem udostępnienia widzom nie więcej niż 50 procent liczby miejsc,
Rozporządzenie ws. maseczek ochronnych. Wcześniejszy apel lekarzy
Wcześniej o zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu w rozmowie z Wirtualną Polską apelował m.in. dr Paweł Grzesiowski.
- Absurdy należy usuwać jak najszybciej, nie ma tu na co czekać. W zeszłym roku w kwietniu nie wiedzieliśmy jeszcze, jak przenosi się wirus. Teraz, ponad wszelką wątpliwość udowodniono, że przenoszenie wirusa na otwartych przestrzeniach jest praktycznie niezauważalne - mówił ekspert.
Grzesiowski zwracał też wtedy uwagę na dodatkowe wymogi, jakimi powinno być obwarowane poluzowanie nakazu noszenia maseczek. - Przykładowo, kiedy ludzie stoją w grupie - powinni mieć maseczki. Podobnie jeśli są na świeżym powietrzu, ale w odstępach mniejszych niż 1,5 m, w grupie większej niż 2 osoby niemieszkające razem - podkreślał.